BOTA, 8 Shtator 2023, 12:27

VIDEO/ Pakënaqësi për luftën në Ukrainë, CIA publikon pamjet nga rekrutimi i zyrtarëve rusë si spiunë

VIDEO/ Pakënaqësi për luftën në Ukrainë, CIA

Agjencia Qendrore e Inteligjencës e SHBA (CIA), e cila po përpiqet të rekrutojë më shumë rusë si spiunë, ka publikuar një video që synon zyrtarët rusë, duke u kërkuar atyre të tregojnë të vërtetën për një sistem që thotë se është i mbushur me gënjeshtra dhe shpifje.

Shefi i CIA-s, William Burns,  kishte thënë në korrik se pakënaqësia mes disa rusëve për luftën në Ukrainë po krijonte një mundësi të rrallë për të rekrutuar spiunë dhe se CIA nuk do ta linte këtë mundësi t’i humbiste.

Agjencia publikoi videon në gjuhën ruse në mediat sociale, të titulluar “Pse kontaktova me CIA”, e cila tregon një person që besohet të jetë një zyrtar rus duke ecur në dëborë nëpër rrugët e një qyteti.

“Unë ju kam thënë të gjithëve se është joetike të shtrembërosh të vërtetën por ata që u ngjitën në majë janë ata që bënë pikërisht këtë,” shkruhet në videon në gjuhën ruse.

“Unë mendoja se e vërteta kishte një vlerë,” thuhet gjithashtu në video, e cila tregon një aktor në rolin e një zyrtari rus që hyn në një ndërtesë të qeverisë ruse.

“Ata përreth jush mund të mos duan të dëgjojnë të vërtetën. Por ne duam,” thuhet në video, dhe më pas detajon se si mund të kontaktohet me CIA-n, me seli në Langley, Virxhinia.

Pas pengesave të mëdha në lidhje me sulmet e 11 shtatorit dhe luftën e SHBA-së në Irak, inteligjenca britanike dhe amerikane kanë pasur sukses duke paralajmëruar planet e Kremlinit për të pushtuar Ukrainën.

Moska është një vend shumë i vështirë për të punuar spiunët perëndimorë. Rusia akuzon Britaninë dhe SHBA-në se mbështesin Ukrainën në një përpjekje për të përçarë Rusinë dhe për të kapur burimet e saj natyrore, pretendime të cilat Uashingtoni dhe Londra i mohojnë.

Presidenti Putin, një ish-spiun i KGB-së që shërbeu në atë që dikur ishte Gjermania Lindore, ka rikthyer pjesërisht lavdinë e shërbimit inteligjent dikur të fuqishëm sovjetik, edhe pse CIA pretendon se lideri rus ishte keqinformuar për situatën reale në Ukrainë përpara vendimit të tij për të pushtuar vendin.