AKTUALITET, 27 Maj 2023, 13:51

Tentuan të tarfikonin 11 kg kanabis drejt Malit të Zi, dy persona arrestohen në Lezhë

Tentuan të tarfikonin 11 kg kanabis drejt Malit të Zi, dy persona

Dy persona janë kapur në flagrancë me 11 kg kanabis gjatë finalizimit të operacioni policor i koduar “Mbikalimi”. Fran Perlika dhe Neritan Tosuni janë arrestuar nën akuzat e trafikimit të drogës drejt Malit të Zi.

Gjatë kontrollit janë sekuestruar dy automjetet e shtetasve, një shumë e konsiderueshme parash se dhe dy celularë. Të dy shtetasit e arrestuar janë banues në Tiranë.

Njoftimi i policisë:

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të DVP Lezhë, në bashkëpunim me ata të Forcës së Posaçme Operacionale, në vazhdën e operacioneve të njëpasnjëshme kundër krimeve në fushën e narkotikëve, si dhe si rezultat i administrimit të menjëhershëm të inteligjencës informative, për një rast të tregtimit të lëndës narkotike cannabis sativa, me qëllim trafikimin, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Mbikalimi”.

Në kuadër të këtij operacioni, nga ndërhyrja e menjëhershme e Policisë, u bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve F. P., 55 vjeç, banues në Rrëshen dhe N. T., 25 vjeç, banues në Tiranë. Në vendin e quajtur “Mbikalimi i Rrëshenit”, në Rrugën e Kombit, 55-vjeçari u kap teksa i shiste një sasi prej 11 kilogramësh lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa, shtetasit N. T. Nga veprimet hetimore të deritanishme rezulton se lënda narkotike do të blihej me qëllim trafikimin drejt Malit të Zi. Sasia e lëndës narkotike, 2 automjetet e shtetasve të arrestuar, celularët e tyre dhe shuma parash u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, si dhe për identifikimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore, të shtetasve të tjerë që mund të jenë përfshirë në të. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë, për veprime të metejshme.