AKTUALITET, 27 Maj 2023, 11:45

EUROPOL shkatërron organizatën e trafikut të drogës, arrestohen 17 shqiptarë në Belgjikë e Gjermani

EUROPOL shkatërron organizatën e trafikut të drogës,

17 shtetas shqiptarë janë arrestuar në Belgjikë e Gjermani, lidhur me trafikun e drogës.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë EUROPOL përmes një njoftimi, ku thuhet se grupi i strukturuar kriminal vepronte përmes lidhjeve familjare.

Gjatë kontrolleve të policisë, gjatë bastisjeve u gjetën sasi të konsiderueshme droge dhe 700 mijë euro të gatshme.

Njoftimi i EUROPOL:

Europol mbështeti autoritetet gjermane dhe belge për të shkatërruar një grup të krimit të organizuar të përfshirë në trafikun në shkallë të gjerë të drogës dhe pastrimin e parave në të gjithë Evropën.

Më 25 maj, mbi 300 oficerë, duke përfshirë ekipet e ndërhyrjes speciale dhe ekipet e K9, kryen një sërë bastisjesh të njëkohshme në të dy vendet ndaj anëtarëve të këtij grupi kriminal të strukturuar kriminal që vepronte përmes lidhjeve familjare, i përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë.

Veprimet u koordinuan nga një qendër komanduese e vendosur në Bruksel, Belgjikë, me oficerë të Europolit të vendosur në terren.

Rezultatet e ditës së aksionit

26 kërkime pronësie (21 në Belgjikë, 5 në Gjermani)

17 arrestime (15 në Belgjikë, 2 në Gjermani)

Konfiskimet përfshijnë:

Një plantacion i brendshëm i kanabisit

15 kilogramë kanabis

3 kilogramë drogë sintetike dhe 3 kilogramë kokainë

13 automjete, shumica të pajisura me ndarje profesionale të fshehura

3 armë zjarri

Mbi 700 000 euro në para të gatshme

Organizata kriminale ishte e specializuar në trafikun e heroinës dhe kokainës.