SPORT, 8 Mars 2023, 23:54

Kuqezinjtë e Milanit të pakalueshëm në mbrojtje, kualifikohen pas 11 vitesh në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve

Kuqezinjtë e Milanit të pakalueshëm në mbrojtje,

Milani arriti të siguronte një biletë për në fazën çerekfinale të Ligës së Kampionëve pas plot 11 vitesh. Kuqezinjtë e Piolit, barazuan pa gola në duelin e kthimit ndaj Totenhemi, duke u treguar të pakalueshëm në mbrojtje. 

Dueli i parë në “San Siro” përfundoi me rezultatin 1-0 në favor të Milanit, ndërsa ky i kthimit, u mbyll me rrjeta të paprekura. Një kualifikim mëse i merituar i kuqezinjve, që shfaqën karakter dhe dëshirë në fushën e lojës. Padyshim që reparti më dinjitoz në duelin e mbrëmjes së sotme, ishte mbrojtja, që nuk lejoi hapësira për vendasit e Totenhemit.

Milan rikthehet në çerekfinalet e UEFA Champions League  pas 11 vitesh dhe këtë e bënë përsëri ndaj një skuadre londineze, ndaj Totenham, ashtu si në edicionin 2011-2012 ndaj Arsenal.

Lojtari më i mirë i ndeshjes nga UEFA, është zgjedhur Fikajo Tomori, që ra në sy me ndërhyrjet e tij vendimtare, duke mos lejuar kundërshtarët që të depërtojnë në zonën kuqezi. Një paraqitje mbresëlënëse për ish-mbrojtësin e Çelsit, në vendin e tij të lindjes.