BOTA, 31 Maj 2023, 22:40

"Nuk mendoj se Perëndimi po tregohet i drejtë me ty", gazeta turke nxjerr detaje nga biseda telefonike Biden-Erdogan

"Nuk mendoj se Perëndimi po tregohet i drejtë me ty", gazeta
Biden dhe Erdogan

Detajet e bisedës telefonike mes presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan, me Joe Biden, janë dhënë nga gazeta Hürriyet, përmes korrespondentit të saj, në Ankara.

Sipas raportimeve, në bisedën e zhvilluar të hënën, Biden dyshohet se ndër të tjera i ka thënë homologut të tij turk se nuk mendon që është “e drejtë ndërhyrja e Perëndimit ndaj tij.

Biseda e Biden me Erdoganin ka habitur edhe delegacionin e presidentit turk që ishte në Ankara.

Biden raportohet të ketë thënë: “Unë nuk mendoj se ndërhyrja e Perëndimit kundër jush është e drejtë.”

Më pas presidenti amerikan ka shtuar: “Unë dua të shtyj çështjen e F-16 ,por ka një kërkesë për Suedinë në Kongres”.

“Delegacioni turk nuk komentoi për këtë çështje”, shtoi  korrespondenti i Hürriyet në një emision televiziv.

Putin dhe Zelensky do të vizitojnë Turqinë

Në një pikë tjetër, duke kujtuar rolin e Turqisë si ndërmjetëse në luftën Rusi-Ukrainë, gazetari bëri po ashtu të ditur se shumë krerë shtetesh të huaja dhanë informacione për praninë e tyre në ceremoninë e së shtunës.

Putin do të bëjë një vizitë të veçantë dhe të veçantë në Turqi. Pas Putinit, në Turqi do të vijë edhe presidenti i Ukrainës Zelensky.

Gjatë vizitave të Putinit dhe Zelenskit do të diskutohet rrjedha e luftës dhe ai që është quajtur “korridori i grurit”.