BOTA, 11 Mars 2023, 19:00

Norvegjia do t’i sigurojë Ukrainës dy sisteme të mbrojtjes ajrore NASAMS

Norvegjia do t’i sigurojë Ukrainës dy sisteme të mbrojtjes

Norvegjia do t’i sigurojë Ukrainës dy sisteme të mbrojtjes ajrore NASAMS në bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara, ka njoftuar ministri i saj i mbrojtjes.

Kievi ka bërë thirrje për mbrojtje më të mirë për qytetet e tij, të cilat kanë qenë nën sulme të përsëritura nga dronët dhe raketat ruse.

Dhe ministri norvegjez i mbrojtjes Bjorn Arild Gram vizitoi kryeqytetin ukrainas këtë javë për takime me Volodymyr Zelensky dhe ministrin ukrainas të mbrojtjes Oleksii Reznikov.

Gram tha se sistemet shtesë NASAMS do të përmirësojnë ndjeshëm aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur qytetet dhe infrastrukturën kritike nga sulmet raketore ruse.