NË FOKUS, 15 Maj 2023, 10:13

Rezultat dramatik nga Himara/ Fredi Beleri fiton nga burgu, diferenca vetëm 19 vota!

Rezultat dramatik nga Himara/ Fredi Beleri fiton nga burgu, diferenca vetëm
Jorgo Goro dhe Fredi Beleri

Fredi Beleri, kandidati i koalicionit "Bashkë Fitojmë", ka fituar Bashkinë e Himarës. 

Ai ka marrë 3837 vota, e përkthyer në 50.12%. Ndërsa rivali i tij socialist, Jorgo Goro, ka marrë 3818 vota ose 49.88%. 

Beleri e ka fituar Bashkinë me vetëm 19 vota. 

Fredi Beleri ndodhet aktualisht në qeli, pasi u arrestua me dyshimet se ka blerë vota. Gara në Himarë ka qenë mjaft e tensionuar, ndërkohë që autoritetet greke e kanë cilësuar një skandal arrestimin e kandidatit Beleri. 

Është e paqartë se çfarë do të ndodhë me Bashkinë e Himarës, duke qenë se Beleri ndodhet në burg, por ai nuk ka një dënim të formës së prerë, ndaj pas fitores konsiderohet si kryebashkiaku i ri i Himarës. 

Dosja e Belerit i ka kaluar SPAK. 

Rezultat dramatik nga Himara/ Fredi Beleri fiton nga burgu, diferenca vetëm