NË FOKUS, 1 Maj 2023, 22:17

"Belua nuk është i korruptuar, por duket si budalla me këtë punën e autobusëve!"/Rakipi-Metës: Nuk prekni oligarkët

"Belua nuk është i korruptuar, por duket si budalla me

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka qenë i ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në MCN TV, ku ka folur për garën elektorale në Bashkinë e Tiranës dhe veçanërisht për kandidatin Belind Këlliçi. 

Meta ka debatuar me Ylli Rakipin lidhur me premtimin e Këlliçit për "autobus falas", ndërkohë që gazetari e ka pyetur se përse kandidati i koalicionit "Bashkë Fitojmë", nuk flet për oligarkët, kullat dhe pastrimin e parave. 

Pjesë nga biseda: 

Ylli Rakipi: Zoti Këlliçi ishte në emisionin tim dhe e kam pyetur, a mund të më shpjegosh, një nga kazuset e opozitës që janë oligarkët, i thashë që keni targetuar oligarkinë, por kush janë këta oligarkë? Ai tha pse më provokon. Ky nuk donte të fliste. Propozimet e tij janë populiste. I mungon denoncimi i problemeve të mëdha, oligarkisë, kullave, pastrimi i parave dhe ka dalë me propozimin e autobusëve falas. Tani ka dalë për autobus falas në fshat....

Ilir Meta: Pastrimin e parave nuk e ka drejtpërdrejt ai.

Ergys Mërtiri: Duhet thënë. Kush janë njerëzit që bëjnë ndërtimet? Kush janë ortakët e Edi Ramës? 

Ylli Rakipi: Po që të merrni vota me autobus falas ju, nuk di ç'të them...

Ilir Meta: Ai mendon se në këtë mënyrë po jepet një zgjidhje për trafikun, për ndotjen, për shumë qytetarë që përdorin këtë sistem, gati 200 mijë vetë.

Ylli Rakipi: Një eksponent i rëndësishëm i PS më tha është budallëk që nuk i thonë, por më duket se marrin lekë vetë nga oligarkët prandaj nuk i thonë.

Ilir Meta: Oligarku më i madh është Edi Rama. 7.1 milionë metër katrorë leje ndërtimi ka dhënë kryetari aktual. 

Ylli Rakipi: Nuk po themi që Këlliçi është i korruptuar, sepse s'ka patur mundësi, gjithë jetën në FRPD ka qenë ai. Por me këtë të autobusëve duket si budalla…

Ilir Meta: Ashtu të pëlqen ty ta paraqesësh, unë nuk të pengoj dot ty ta mendosh kështu. 

Ylli Rakipi: Duke mos prekur oligarkët… Mendoni se do merrni votat e oligarkëve? Ata i ka Rama dhe Veliaj.

Ilir Meta: Vendimet e tij nuk do të jenë në favor të oligarkëve, por të qytetarëve. E dyta, jap garanci për kandidatët për këshillat bashkiakë, të jenë garantë për transparencën absolute.  

Ylli Rakipi: Autobusin falas nuk e ka shpikur Ilir Meta sepse nuk është budalla...