NË FOKUS, 4 Prill 2023, 18:45

E plotë/ Raportet e ish Presidentit me aktoren e filmave p*rno, pse është Donald Trump në telashe?

E plotë/ Raportet e ish Presidentit me aktoren e filmave p*rno, pse

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, gjendet në telashe dhe gjithçka lidhet me ish aktoren e filmave pornografikë, Stormy Daniels.

Trump do të akuzohet për një krim lidhur me pretendimet se ai fshehu pagesën e parave, për të blerë heshtjen e Daniels, lidhur me një raport seksual që ata kishin patur. 

Zonja Daniels pretendon se ajo dhe Trump kanë kryer marrëdhënies seksuale dhe se ajo ka pranuar 130,000 dollarë nga ish avokati i Trump, Michael Cohen, para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 në këmbim të heshtjes. 

Ish-presidenti ka mohuar të ketë patur raporte seksuale me  Daniels, që prej momentit kur pretendimet u bënë publike në vitin 2018.

Stormy Daniels ka deklaruar në intervista, se e takoi ish presidentit Trump, në një event golfi në korrik të vitit 2006. Ajo pretendoi se kishte bërë seks me Trump, një herë në dhomën e tij në hotel, në Liqenin Tahoe. Në atë kohë, njëri prej avokatëve të Trump e mohoi këtë gjë. 

Gruaja e Trump, Melania Trump, nuk ishte në këtë event dhe sapo kishte lindur fëmijën.

Në vitin 2016, disa ditë para zgjedhjeve presidenciale amerikane, Stormy Daniels tha se avokati i Trump, Michael Cohen, i pagoi 130,000 dollarë për ta mbajtur sekret këtë raport seksual mes tyre. 

Ish aktorja e filmave pornografikë, ka deklaruar në intervista televizive, se është ndjerë e kërcënuar ligjërisht dhe fizikisht në lidhje me këtë çështje. 

PËR ÇFARË AKUZOHET TRUMP? 

Pagesa e parave si kompensim në këmbim të heshtjes, nuk është në fakt e paligjshme. Por, telashet e ish presidentit vijnë për shkak të mënyrë se si e ka regjistruar ai këtë pagesë. 

Ai akuzohet për falsifikimin e dokumentacionit të biznesit duke thënë se pagesa ishte për tarifat ligjore ndaj avokatit. 

Pagesa u bë gjithashtu një muaj para zgjedhjeve presidenciale dhe kritikët e Trump pretendojnë se paratë e paguara, janë në shkelje të rregullave të fushatës. 

Ish avokati i Trump, Michael Cohen ka dëshmuar nën betim, se Trump i kishte dhënë atij pagesën e heshtjes prej 130,000 dollarësh, disa ditë para zgjedhjeve të vitit 2016.

Trump ka mohuar të ketë shkelur ligjin me këtë pagesë. 

Në fillim të këtij viti, Prokurori i Qarkut të Qytetit të Nju Jorkut, Alvin Bragg, mblodhi një juri të madh për të hetuar nëse kishte mjaftueshëm prova për të ndjekur penalisht ish-presidentit Trump, për paratë e paguara ndaj Stormy Daniels.

Juria votoi për të ngritur akuzat penale, duke e bërë Trump-in, presidentin e parë të Shteteve të Bashkuara që përballet me akuza të tilla. 

Në rrjetin e tij social, Truth Social, Trump e quajti hetimin një lojë politike. 

Ç'PO NDODH NË NEW YORK? 

Donald Trump pritet të arrestohet dhe të dalë para një gjykate në New York ditën e sotme (4 prill). 

Ish presidenti u ka dërguar një email të gjithë atyre që janë në listën e tij të kontakteve, ku e quan ditën e sotme "një ditë tragjike për Republikën". 

Emaili i dërguar nga ana e tij, mban titullin, "emaili im i fundit para arrestimit tim", në të cilin ai kërkon që njerëzit të "japin kontributin e tyre për të shpëtuar Amerikën" dhe përfshin një link për mbledhjen e fondeve. Ai gjithashtu shpreh shqetësimin se SHBA po bëhet një "vend marksist i botës së tretë".

Pak kohë pasi u dërgua emaili, Trump postoi një mesazh me shkronja të mëdha në Truth Social, platformën e mediave sociale që ai posedon, duke kritikuar vendndodhjen e gjykatës ku do të shfaqet në New York si një "vend i padrejtë me disa zona që votuan me 1% për Republikanët".

Trump gjithashtu quan gjyqtarin "të anshëm" dhe thotë se familja e tij janë "njerëz të njohur që urrejnë" atë. 

"KANGAROO COURT!", përfundon Trump, që përkthehet si "GJYKATË KANGURËSH"...