NË FOKUS, 6 Shkurt 2023, 14:45

“Ai ishte si yll rock-u për ne”/ CNN shkruan sërish për Charles McGonigal: Agjentët e FBI-së, të zhgënjyer dhe të mërzitur

“Ai ishte si yll rock-u për ne”/ CNN shkruan sërish
Charles F. McGonigal

Bota e mbyllur e agjentëve të kundërzbulimit të FBI-së u trondit muajin e kaluar kur një prej tyre, Charles F. McGonigal, dikur zyrtari më i lartë i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, u padit për shitjen e aksesit tek zyrtarët rusë dhe shqiptarë në këmbim të qindra mijëra dollarëve, raporton sërish rrjeti televiziv amerikan “CNN”, që analizon shokimin punonjësve të FBI-së, pas kësaj ngjarjeje të rëndë.

Pjesë nga shkrimi

Pasi u tërhoq nga FBI në vitin 2018, McGonigal akuzohet se ka punuar ilegalisht për një nga oligarkët më famëkeqë të Rusisë, Oleg Deripaska, i cili ishte i lidhur me hetimin e FBI-së për Rusinë falë lidhjeve të tij me ish-menaxherin e fushatës së Donald Trump, Paul Manafort.

Ish-zyrtarët e FBI-së që punuan me McGonigal i thanë CNN se ishin të habitur, të zhgënjyer dhe "të mërzitur" kur mësuan lajmin. Njëri i quajti akuzat "të tmerrshme".

"Ai ishte jashtëzakonisht i respektuar dhe shihej vërtet si një ekspert i kundërzbulimit të karrierës," sipas një ish-zyrtari të lartë të FBI-së që punonte me McGonigal.

Ai ishte një nga këta yje të rrokut në (kundërzbulim) i cili, kur dolën punë të vështira, kur dolën detyra shumë të ndjeshme, ai ishte në listën e ngushtë të njerëzve që do t'i shikoje dhe do të thoshe, 'Hej, ku është Charlie, çfarë po bën ai për gjashtë muajt e ardhshëm?'

Spekulimet janë vërtitur rreth dëmit të mundshëm që mund të ketë shkaktuar McGonigal, duke përfshirë nëse ai ekspozoi ndonjë informacion të ndjeshëm që mund të dëmtojë sigurinë kombëtare të SHBA. Si një zyrtar i lartë i kundërzbulimit, McGonigal kishte akses në disa nga informacionet më të ndjeshme që zotëronte FBI-ja, si dhe informacionet e CIA-s dhe agjencive të tjera.

Ai kishte qenë gjithashtu nw dijeni për teknikat e grumbullimit të FBI-së, operacionet kundër diplomatëve rusë në SHBA dhe më shumë, thonë ish-zyrtarë të njohur me punën e tij.

Ka gjithashtu pyetje mbi afërsinë e McGonigal me disa hetime të profilit të lartë, duke përfshirë ato që përfshijnë Hillary Clinton dhe bashkëpunëtorët e Donald Trump. McGonigal ndihmoi në mbikëqyrjen e pjesëve të të dy hetimeve.

E gjithë kjo ngjalli një interes të fortë për McGonigal, përfshirë së fundmi nga Kongresi.

Senatori demokrat Dick Durbin nga Illinois, në Komitetin Gjyqësor të Senatit, po kërkon një informim mbi “shkallën e vërtetë në të cilën sjellja e pahijshme e supozuar e z. McGonigal mund të ketë ndikuar në këto çështje shumë të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda dhe analiza të ndjeshme” dhe “nëse sjellja e tij e supozuar e pahijshme ndikoi materialisht në rezultatin e ndonjë hetimi apo kompromentoi më tej sigurinë tonë kombëtare”.

Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve thanë të enjten se kanë nisur hetimet e tyre.

Peter Lapp, një ish-agjent i kundërzbulimit të FBI-së, i cili dikur ka punuar për McGonigal, i tha CNN se rasti McGonigal është "një siklet absolut" për FBI-në.

Burime të informuara për këtë çështje i thanë CNN se, të paktën tani për tani, zyrtarët e FBI-së e shohin McGonigal jo si një spiun, por më shumë si një ish-zyrtar të korruptuar që kërkon të fitojë para duke dalë nga dera. Zyrtarët e lartë të FBI-së e hedhin poshtë idenë e arrestimit të McGonigal si një siklet, në vend të kësaj e shpallin atë si një shenjë se byroja është e gatshme të ndjekë të vetët që akuzohen për shkelje të ligjit.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, mandati i të cilit filloi pak para daljes në pension të McGonigal, ngriti një pyetje në lidhje me rastin në një konferencë shtypi të palidhur javën e kaluar.

"Ka disa gjëra të rëndësishme që po humbasin këtu në lidhje me atë rast," tha Wray. “Është FBI-ja që e nisi këtë hetim, është FBI dhe agjentët tanë që me kujdes dhe metodikë e bashkuan çështjen kundër tij dhe është FBI-ja që e arrestoi… Mendoj se akuzat në atë rast tregojnë është gatishmëria e FBI-së si një organizatë për të ndriçuar një dritë të ndritshme mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për t'i mbajtur ata njerëz përgjegjës.”

Pas kryerjes së vlerësimeve të dëmit të mundshëm të shkaktuar ndaj informacionit të inteligjencës, si dhe burimeve dhe metodave që zotëronte McGonigal, FBI arriti ta konsideronte atë si një rast të thjeshtë korrupsioni, sipas njerëzve të informuar për këtë çështje.

Byroja nuk e sheh McGonigal si një rast spiunazhi në stilin e Robert Hanssen, spiunit më të dëmshëm në historinë e FBI-së. Hanssen spiunoi për Rusinë për vite me radhë ndërsa mbante pozicione të nivelit të lartë të kundërzbulimit, duke bërë goditje të rënda për t'i dhënë Rusisë informacione që ndihmuan në identifikimin e spiunëve amerikanë dhe teknikave të spiunazhit.

Nuk ka asnjë sugjerim në aktakuzën publike, gjithashtu, se McGonigal ka kryer spiunazh. Zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarë të FBI-së të njohur me McGonigal dhe punën e tij thonë se ata besojnë se McGonigal - një ish-kontabilist - thjesht u bë "i pangopur".

Ish-zyrtarët hedhin poshtë gjithashtu serinë e teorive që janë përhapur në mediat sociale për rolin e McGonigal në hetimin e FBI-së për Rusinë, veçanërisht ato që lidhen me punën e tij për Deripaska.

McGonigal drejtoi seksionin kibernetik të divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në vitin 2016, kur byroja po gjurmonte nga afër përpjekjet e inteligjencës ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale. Por ish-zyrtarët thonë se McGonigal nuk kishte autoritetin përfundimtar të vendimmarrjes në hetimin më të gjerë, i cili përfundimisht përfshinte aktivitete shumë përtej aktiviteteve kibernetike të Rusisë.

Pasi doli në pension në vitin 2018, sipas padisë së Nju Jorkut, McGonigal shkeli sanksionet e SHBA-së duke marrë pagesa të paligjshme për të ndihmuar Deripaskën në përpjekjen për të hequr sanksionet e SHBA kundër tij dhe për të hetuar një rival politik në Rusi.

Për disa zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë, sjellja e McGonigal ndërsa ai ishte ende duke punuar në byro është shumë më "e tmerrshme", siç tha ish-zyrtari i lartë, sesa akuzat kundër tij në lidhje me Deripaskën që u zhvilluan pasi ai kishte dalë në pension.

Disa që kanë punuar ngushtë me McGonigal thonë se në atë kohë kishte pak aluzion se diçka nuk shkonte. Peter Lapp, i cili punoi për McGonigal në një rast spiunazhi të lidhur me Kinën dhe më pas u pushua nga puna prej tij, kujtoi për CNN se McGonigal kishte një temperament dhe "u bërtiste" vartësve aq shpesh që zyra kishte një pseudonim për veshjet e poshtme: " McGonigal Hotwash.”

“Ai do të të bërtiste aq shumë sa do të bësh dushin e dytë të ditës”, tha Lapp.

I pyetur nëse ai kishte ndonjë arsye për të dyshuar sjelljen e McGonigal, Lapp ishte i paqartë: “Edhe në retrospektivë, jo. Vetëm sepse je një shef budalla, nuk do të thotë se do të jesh i korruptuar.”

Një tjetër ish-zyrtar i lartë ishte po aq i hapur kur u pyet nëse ata kishin ndonjëherë dyshime se McGonigal ishte i korruptuar. "Absolutisht asnjë kurrë."