AKTUALITET, 25 Maj 2023, 10:07

Dyshohet se mashtroi klienten duke i marrë 42 mijë euro, arrestohet avokati në Elbasan

Dyshohet se mashtroi klienten duke i marrë 42 mijë euro, arrestohet

Një avokat në Elbasan është arrestuar pasi dyshohet se i mori klientes së tij 4200 euro përmes mashtrimit dhe nuk kreu detyrimet ligjore për të cilat ishte ngarkuar me prokurë.

Avokati Gëzim Kovaçi ishte autorizuar nga kallëzuesja dhe familjarët e saj, për të ndjekur në gjykatë, dy çështje gjyqësore (një çështje pronësie dhe një zgjidhje martese).

Denoncuesja i kishte dhënë 51 vjeçarit 4200 euro, por ai nuk kishte kryer asnjë veprim juridik për ndjekjen e këtyre çështjeve.

Njoftimi i policisë:

I mori 4200 euro klientes së tij, përmes mashtrimit, dhe nuk kreu detyrimet ligjore për të cilat ishte ngarkuar me prokurë, arrestohet avokati.

Strukturat hetimore të DVP Elbasan, pas kallëzimit nga një shtetase për një rast mashtrimi nga një avokat, kanë organizuar punën për kapjen e këtij shtetasi dhe për dokumentimin e plotë të këtij rasti.

Në vijim të veprimeve procedurale, u bë ndalimi i shtetasit Gëzim Kovaçi, 51 vjeç, banues në Elbasan, me profesion avokat.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se kallëzuesja dhe familjarët e saj kishin autorizuar me prokurorë shtetasin Gëzim Kovaçi, për të ndjekur në gjykatë, dy çështje gjyqësore (një çështje pronësie dhe një zgjidhje martese), dhe i kishin dhënë atij 4200 euro, por ai nuk kishte kryer asnjë veprim juridik për ndjekjen e këtyre çështjeve.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme.