SPORT, 24 Maj 2023, 15:20

Zyrtare/ Andrea Pirlo shkarkohet nga klubi turk: Po i japim kohë të mendojë për të ardhmen

Zyrtare/ Andrea Pirlo shkarkohet nga klubi turk: Po i japim kohë

Aventura e Andrea Pirlos me klubin e Karagumruk në kampionatin turk, ka përfunduar. Vetë klubi ka zyrtarizuar paraditen e sotme shkarkimin e trajnerit, duke i dhënë fund aventurës 1 vjeçare, 3 ndeshje para përfundimit të kampionatit.

Trajneri 44-vjeçar mori drejtimin e klubit turk në qershor të vitit të kaluar, pak më shumë se 12 muaj pasi koha e tij me Juventusin mori fund të papritur.

Koha e Pirlos në Turqi fillimisht filloi ngadalë, me Fatih Karagumruk që arriti vetëm një fitore në nëntë ndeshjet e tij të para në ligë në krye, por ai filloi t’i kthente gjërat në rrugën e duhur dhe të merrte disa rezultate të mira.

Por, sot Fatih Karagumruk ka njoftuar se Pirlo është shkarkuar nga klubi përpara tre ndeshjeve të fundit të sezonit në Superligën e Turqisë, duke i lejuar ata të fillojnë të planifikojnë përpara për sezonin 2023-24.

“Përderisa kemi vendosur të mos vazhdojmë më me Andrea Pirlon dhe stafin e tij për sezonin e ardhshëm, do t’i japim leje që të largohen shpejt duke shpresuar që të planifikojnë diçka për të ardhmen e tyre. Gjithashtu, do ta përdorim kohën e mbetur në mënyrën më efektive të mundshme si fillim për të fituar të gjitha ndeshjet e mbetura e më pas për të menduar për të ardhmen. Jemi shumë të lumtur për 1 vit që kishim Pirlon dhe e falënderojmë për kontributin duke i uruar më të mirat në të ardhmen e tij”, shkruan klubi turk.

“Njerëzit vijnë e shkojnë, Karagumruk është ai që do të mbetet. Ne dëshirojmë të falënderojmë legjendën e futbollit Andrea Pirlo për përpjekjet e tij për ne dhe t’i urojmë suksese në karrierën e tij të ardhshme”, thuhet në njoftim.

Fatih Karagumruk aktualisht ndodhet në vendin e 9- të në tabelën e Superligës Turkë, 10 pikë larg zonës së rënies dhe 30 pikë prapa vendeve evropiane.

Pirlo mbikëqyri gjithsej 34 ndeshje në klub, duke marrë 11 fitore, 11 barazime dhe 12 humbje. Skuadra ka humbur tre ndeshjet e fundit në ligë, duke u mposhtur nga Antalyaspor, Adana Demirspor dhe Trabzonspor.