SPORT, 5 Maj 2023, 20:40

U vra gjatë festimeve për titullin kampion të Napolit, 26-vjeçari, djali i një bosi të mafies italiane. Kryebashkiaku mohon lidhjen

U vra gjatë festimeve për titullin kampion të Napolit,

26-vjeçari që u vra dje gjatë festimeve të tifozëve të Napolit rezulton se është djali i një bosi të mafies në Itali. Mediat italiane shkruajnë se mbrëmjen e djeshme janë lënduar edhe 100 tifozë të tjerë.

Vincenzo Costanzo, i cili ishte i njohur për policinë dhe kishte një precedent “të rëndësishëm” kriminal, u qëllua me armë zjarri gjatë festës spontane në rrugë që u zhvillua në të gjithë qytetin pasi Napoli u kurorëzua kampion.

Ai ishte djali i Maurizio Costanzo, një eksponent kryesor i klanit D'Amico Camorra, mafies napolitane në Ponticelli, ku një grindje mes klaneve po vazhdon. Gjatë ngjarjes janë plagosur edhe tre persona të tjerë. Sipas policisë, Costanzo ka ndërruar jetë në spital si pasojë e plagëve me armë zjarri.

Prokurorët dhe policia e Karabinierëve në Napoli po hetojnë nëse ai u vra qëllimisht nga një klan rival apo nëse të shtënat me armë ishin aksidentale. Në shumë qytete në Italinë jugore, nuk është e pazakontë që njerëzit të festojnë duke qëlluar në ajër.

Por për kryebashkiakun e Napolit, Gaetano Manfredi vrasja e tij nuk ka lidhje me festimet për ekipin e Napolit.

"Kjo vdekje që ndodhi lidhet me një dinamikë që nuk ka lidhje me festën. Është një person që ka një precedent penal. Ishte ndoshta një llogaritje që gjeti mundësinë e festës. Episodi ka një kornizë krejt tjetër”.