LIFESTYLE, 29 Janar 2023, 09:09

Shitet për çmimin marramendës një nga fustanet ikonike të Princeshës Diana

Shitet për çmimin marramendës një nga fustanet ikonike

Mund të mos jetë aq i famshëm sa “fustani i saj i hakmarrjes”, por një copë kadife mëndafshi me ngjyrë patëllxhani është ende një nga fustanet më ikonike të Princeshës Diana.

Është zbuluar së fundmi se fustani është shitur për 604,800 dollarë, në Sotheby’s në Nju Jork të premten.

E ndjera e veshi fustanin për një portret zyrtar mbretëror në vitin 1991, ashtu edhe për një ‘Vanity Fair’ në vitin 1997, pak para vdekjes së saj. Dizenjuar nga couturier Victor Edelstein, fustani pa rripa përmban një dekolte të hapur dhe një fund në formë tulipani. Ajo u shit për herë të fundit për 24,150 dollarë në vitin 1997, gjatë një ankandi bamirësie të Christie’s, me 79 fustane të dhuruara nga Diana.

Shitjet arritën kolektivisht 3.25 milionë dollarë, duke përfituar organizatat e SIDA-s dhe kancerit, duke përfshirë Spitalin Royal Marsden, ku ajo shërbeu si presidente për tetë vjet.

Në tregimin e Vanity Fair, revista u përqendrua në ankand, duke e quajtur vendimin e saj për të shitur fustanet “një simbol të fuqishëm të jetës së saj në ndryshim” pas divorcit të saj nga Princi Charles.

“Të braktisësh një jetë që nuk ka qenë kurrë.” Por Princesha e Uellsit ishte më e rezervuar në diskutimin e vendimit të saj për të shitur veshjet, duke thënë vetëm se ishte “një çelës për të hequr dorë nga këto fustane të bukur”.

Ajo tha për revistën: “Megjithatë, jam jashtëzakonisht e lumtur që të tjerët tani mund të ndajnë gëzimin që pata duke i veshur ato”. Fustani ishte pjesë e koleksionit të vjeshtës 1989 të Edelstein, megjithëse ai dizajnoi pamje të personalizuara për princeshën për më shumë se një dekadë, sipas Sotheby’s. Ajo u shfaq në një pikturë nga Douglas Hardinge Anderson në 1991, si dhe një kukull Franklin Mint në 1998.

Edelstein ishte gjithashtu pas fustanit “Travolta Dress” blu të errët së Dianës – fustani i gjatë prej kadifeje me të cilin ajo kërceu me aktorin teksa ishte në ‘Shtëpinë e Bardhë’ – e cila u shit për 264,000 £ (347,000 dollarë) në 2019 për një bamirësi pasi dështoi të shitej në ankand.

Ankandi i së premtes paraqiti gjithashtu sende të tjera të dukshme nga moda dhe argëtimi, duke përfshirë një biletë për ditëlindjen e ish-Presidentit John F. Kennedy në 1962 – ku Marilyn Monroe i këndoi atij – dhe fanellën e Miami Heat të LeBron James nga Finalet e NBA 2013.

Shitet për çmimin marramendës një nga fustanet ikonike

Shitet për çmimin marramendës një nga fustanet ikonike

Shitet për çmimin marramendës një nga fustanet ikonike

Shitet për çmimin marramendës një nga fustanet ikonike