BOTA, 16 Mars 2023, 11:44

VIDEO/ Shfaqen pamjet e incidentit mbi Detin e Zi: Ja si avioni rus rrëzoi një dron të fuqishëm amerikan

VIDEO/ Shfaqen pamjet e incidentit mbi Detin e Zi: Ja si avioni rus rrëzoi

Ushtria amerikane publikoi pamjet e një avioni luftarak rus duke rrëzuar një dron amerikan mbi Detin e Zi.

Në video shihet qartë konflikti në ajër, i cili siç pretendon Pentagoni ka zgjatur rreth 40 minuta, shkruan Eucom.

Kujtojmë se dje, për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë, avionët amerikanë dhe rusë kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë fizik. Përkatësisht, një avion luftarak rus mbi Detin e Zi rrëzoi një dron amerikan MQ-9 Ripper - një armë që përdoret kryesisht për qëllime të inteligjencës.

Sipas autoriteteve amerikane, MQ-9 Ripper ishte duke kryer operacione rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare kur një avion rus Su-27 fluturoi qëllimisht përpara tij dhe hodhi karburant mbi të.

Videoja nga droni më pas prishet ndërsa avioni luftarak rus përplaset me MQ-9 Reaper, duke dëmtuar helikën dhe në fund duke detyruar SHBA-në të rrëzojë dronin në Detin e Zi. Rusia ka mohuar të ketë ndodhur një përplasje.