BOTA, 14 Prill 2024, 10:49

Kush e urdhëroi sulmin ndaj Izraelit?

Kush e urdhëroi sulmin ndaj Izraelit?

Askush, madje as vëzhguesit e brendshëm, nuk prisnin veprim të drejtpërdrejtë. Ata thuajse bënin shaka për këtë: “Bulisti, regjimi, flet me zë të lartë, por rrallë vepron në të vërtetë”.

Por jo. Këtë herë ndodhi.

Asnjë luftë proxy, asnjë cicërimë e zjarrtë e lëshuar pa qëllim. Ayatollah Ali Khamenei ka dhënë dritën jeshile për një seri sulmesh me dron të nisur nga toka iraniane drejt Izraelit. Hakmarrja e regjimit për bombardimin izraelit në ambasadën e Damaskut u zhvillua.

Khamenei hakmerret jashtë, por edhe brenda duke rritur, në të njëjtën ditë, nivelin e represionit të brendshëm për të neutralizuar disidencën. Lideri suprem e di që nuk ka mbështetjen e popullit të tij: në zgjedhjet e fundit vetëm 40% e qytetarëve dolën për të votuar, por për kundërshtarët e tij shifrat janë shumë më të ulëta.

Prej disa ditësh, në X qarkullon një sondazh ku pyeti iranianët nëse janë në favor të luftës me Izraelin. Rezultati është një paradoks: më shumë se 50% u përgjigjën me një “po”.

“Jo sepse na pëlqejnë bombat”, shpjegon M., një profesor nga Teherani, “por sepse një sulm i jashtëm mund të sjellë fundin e diktaturës”.

Por dje mesazhet nga Teherani ishin të panikut: “Na solli në luftë Khamenei”, shkruanin njerëzit.

Ali Khamenei, 84 vjeç, është shtylla themelore mbi të cilën mbështetet gjithë pushteti dhe terrori i Republikës Islamike. Një njeri kyç në Revolucionin e vitit 1979 dhe këshilltar i Ayatollah Khomeinit, ai u bë president i Iranit në vitin 1981 dhe Udhëheqës Suprem në 1989.

Gjithçka kalon nga ai dhe ai e ka gjithmonë fjalën e fundit. Si çdo diktator, ai nuk i beson askujt përveç djalit të tij të dytë Mojtaba, i cili nuk ka asnjë rol zyrtar, por është ndër njerëzit më të dëgjuar nga ajatollahu dhe pasardhësi i tij i mundshëm.

Një tjetër që duket se kandidon – por pa shpresa të mëdha – për rolin e liderit të ardhshëm është presidenti Ebrahim Raisi, i njohur për metodat e tij të pamëshirshme represive dhe si “kukulla e Khameneit”.

Nën ajatullahun ekziston Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare, i cili vendos për çështjet e sigurisë ushtarake dhe politikës së jashtme. Sekretari është Ali Akbar Ahmadian, një ish-pasdaran. Këshilli përfshin liderët e Republikës Islamike, të cilët zhvillojnë plane për çështje madhore: nga protestat tek energjia bërthamore deri tek sulmi ose jo i Izraelit. Fjala e fundit mbetet ajo e Khameneit.

Shtylla e dytë e teokracisë gjendet në komponentët e sigurisë që u janë besuar njerëzve me përvojë të madhe. Hossen Salaimi është në krye të gardianëve, trupi që identifikohet me “gjakun e revolucionit”, krahun dhe mburojën.

I lindur në vitin 1960, ai ndërpreu studimet e tij inxhinierike për të marrë pjesë në konfliktin me Irakun dhe më pas mori poste përgjegjësie. Ai konsiderohet si një “skifter”, i njohur për shpërthimet e mbushura me retorikë, i vendosur për të sfiduar kundërshtarët e brendshëm dhe të jashtëm.

Në një nivel më të ulët, Esmail Qaani, komandanti i Qods, “divizioni” që ndihmon milicitë aleate në Lindjen e Mesme, menaxhon transferimin e armëve dhe gjithashtu godet në mënyrë klandestine. Një makinë efektive e themeluar nga gjenerali Qasem Soleimani, i vrarë në Irak në vitin 2020 nga amerikanët, i zëvendësuar nga vetë Qaani.

Një kalim i stafetës që sipas disave ka pasur pasoja negative edhe nëse, në dritën e asaj që ka ndodhur në këto katër vite, nuk do ta mendonit kështu. Prania e militantëve është rritur kudo, Teherani i luan kartat e tij nga Libani në Siri dhe përmes Houthi-ve ka demonstruar se mund të minojë trafikun detar në Detin e Kuq.

Ajo ka humbur liderë të aftë, si tre oficerët e eliminuar nga Izraeli në Damask, por zinxhiri hierarkik ka rezistuar, duke demonstruar qëndrueshmëri, kapacitet dhe vëllim zjarri.

Roli i inteligjencës është i rëndësishëm në tabelën e shahut Khomeinist.

Mohammad Kazemi, shumë me ndikim dhe i afërt me Khamenei, ka drejtuar atë të Pasdaran që nga viti 2022. Agjentët e saj jo rrallë janë në konkurrencë me “kolegët” e tyre të shërbimit sekret të drejtuar nga Esmail Katib, anëtar i klerit shiit.

Megjithatë, grupi i aparateve ndonjëherë ka lënë boshllëqe të shfrytëzuara nga izraelitët dhe kundërshtarët e tyre. Sabotimi në vendet strategjike, dështimi për të mbrojtur shkencëtarët dhe disa gabime të dukshme kanë zbuluar dobësi që i atribuohen faktorëve të ndryshëm.

Serioze, nëse Republika Islamike dëshiron të jetë protagoniste në të gjithë rajonin.