BOTA, 13 Prill 2024, 19:40

Tensione në Lindjen e Mesme, Kanadaja paralajmëron qytetarët e saj: Shmangni udhëtimet në Izrael, Gaza dhe Bregun Perëndimor

Tensione në Lindjen e Mesme, Kanadaja paralajmëron qytetarët e

Kanadaja ka paralajmëruar qytetarët e saj që të shmangin të gjithë udhëtimet në Izrael, Gaza dhe Bregun Perëndimor.

Vendi ka përmirësuar vlerësimin e rrezikut të rajonit për shkak të rritjes së kërcënimit të sulmeve në territorin izraelit.

Ministrja e Jashtme, Melanie Joly, postoi një deklaratë në X, duke thënë se kanadezët tashmë në zonë duhet të konsiderojnë largimin me mjete tregtare.

“Me një rrezik të shtuar të sulmeve në territorin izraelit, situata e sigurisë rajonale mbetet shumë e paqëndrueshme dhe mund të përshkallëzohet pa paralajmërim,” paralajmëroi ajo.

Qeveria federale kishte këshilluar më parë kanadezët që të shmangin udhëtimet jo thelbësore në rajon.