BOTA, 22 Shtator 2022, 16:22

Kinë/ Dënohet me burgim të përjetshëm ish-ministri i Drejtësisë për korrupsion

Kinë/ Dënohet me burgim të përjetshëm ish-ministri i

Ish-ministri i Drejtësisë në Kinë, Fu Zhenghua, i cili udhëhoqi disa fushata kundër korrupsionit, është burgosur për ryshfet.

Fu u deklarua fajtor në korrik për pranimin e 117 milionë juanëve (14.7 milionë dollarë) dhurata dhe përfitime personale.

Të enjten, një gjykatë në Changchun i dha atij një dënim me vdekje për t’u zëvendësuar me burgim të përjetshëm pas dy vjetësh.

Dënimi i tij vjen mes një goditjeje të papritur ndaj zyrtarëve përpara një kongresi kyç të Partisë Komuniste muajin e ardhshëm.

Partia në pushtet mban këtë ngjarje një herë në pesë vjet dhe këtë herë Presidentit Xi Jinping pritet t’i jepet një mandat i tretë historik dhe të konsolidojë pushtetin e tij.

Burgimi i Fu të enjten pason dënimin e tre ish-shefave të tjerë të policisë provinciale këtë javë.

Të katër burrat akuzohen jo vetëm për korrupsion, por edhe për mosbesim ndaj Xi.

Ata të gjithë dyshohet se kanë qenë pjesë e një rrethi politik të udhëhequr nga një ish-shefi tjetër i sigurisë, Sun Lijun.

Sun, i cili aktualisht është në pritje të dënimit të tij, thuhet se ka krijuar fraksionin e tij politik duke ndihmuar në ngritjen e zyrtarëve të tjerë në aparatin e sigurisë.