AKTUALITET, 10 Qershor 2023, 10:49

Qëlloi me armë zjarri në ajër, arrestohet 55-vjeçari në Berat

Qëlloi me armë zjarri në ajër, arrestohet 55-vjeçari

Një konflikt për motive të dobëta ka degraduar në përdorimin e armëve në Berat.

Pasi u konfliktua fizikisht me një 25-vjeçar, I. M., 55 vjeç, ka qëlluar me armë zjarri në ajër gjatë mesnatës.

55-vjeçari, banues në Berat, i cili dyshohet se rreth orës 12:00, pas një konflikti për motive të dobëta, me shtetasin E. M., ka qëlluar me armë zjarri në ajër, është arrestuar nga policia.

Gjithashtu, për këtë rast u arrestua edhe shtetasi E. M., 25 vjeç, banues në Berat, sepse pas konfliktit, u largua, dhe nuk dha sqarime për rastin.

Në vijim, u referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin Sh. M., 49 vjeç (vëllai i shtetasit I. M.), pasi gjatë kontrollit në banesë, iu gjet një armë gjahu gjysmë-automatike, të cilën e posedonte pa leje.
Kjo armë gjahu u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, së bashku me armën e zjarrit pistoletë me të cilën shtetasi I. M. dyshohet se qëlloi në ajër.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Berat, për veprime të mëtejshme.