AKTUALITET, 4 Dhjetor 2023, 13:02

Kaosi në Kuvend, zbardhen akuzat për Flamur Nokën dhe Albana Vokshin. Do të referohen në SPAK

Kaosi në Kuvend, zbardhen akuzat për Flamur Nokën dhe Albana

Policia e ka konsideruar vendngjarje atë që ndodhi me flakadanët që u hodhën në sallën e Kuvendit.

Specialisti i Hetimit të Krimeve nga Komisariati nr.1, specialistë të Krimit kibernetikë nga Drejtoria vendore e Policisë dhe ekspertë kriminalist kanë ishin në sallën e Kuvendit dhe mblodhën prova.

Për dy deputetët e Foltores, Flamur Noka dhe Albana Vokshit, mbështetës të Sali Berishës, do të referohen materiale në Prokurorinë e Posaçme (SPAK), pasi ndezën flakadanë në seancën plenare të kësaj të hëne në Kuvend, por dhe u vunë flakën letrave.

Ndaj Nokës dhe Vokshit, janë dy akuza, “Shkatërrimi i pronës” dhe “Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse djegëse dhe radioaktive”, parashikuar nga nenet 150 dhe 282 të Kodit Penal.

Shkatërrimi apo dëmtimi me dashje i pronës, kur pasojat materiale nuk janë të lehta, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

Shkelja e rregullave të caktuara për mbajtjen, prodhimin, përdorimin, ruajtjen, transportimin dhe tregtimin e lëndëve plasëse, djegëse apo radioaktive, dënohet me burgim nga një deri në pesë vjet.