AKTUALITET, 27 Janar 2022, 13:35

ISHP jep këshillat: Ja çfarë duhet të bëni për tu mbrojtur nga i ftohti dhe ngricat

ISHP jep këshillat: Ja çfarë duhet të bëni për

Ditët e fundit të janarit në vendin tonë kanë sjellë temperatura nënë zero duke shkaktuar në shumë zona të vendit ngrica.

Instituti i Shëndetit Publik në mes të acarit herë pas here ka dhënë dhe këshillat që na duhen për tu mbrojtur nga i ftohti.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ISHP thekson se një kujdes të veçantë në këto ditë të ftohta qytetarët duhet ti kushtojnë veshjes.

Gjithashtu një ndër këshillat më të rëndësishme që jepet për qytetarët është që të bëjnë kujdes kur lëvizin në rrugë dhe se çfarë duhet të kenë parasysh.

“Përdorni këpucë dimri të përshtatshme

Përdor shkop ose pajisje ndihmuese

Përdor mbajtëse dhe ndiz dritat

Pastro dëborën dhe akullin nga rrugët e kalimit”, shkruan ISHP.