AKTUALITET, 23 Mars 2023, 09:05

Dyshohet se po trafikonte katër emigrantë të paligjshëm, arrestohet 38-vjeçari në Himarë

Dyshohet se po trafikonte katër emigrantë të paligjshëm,

Një 38-vjeçar është arrestuar në Himarë pasi u kap në flagrancë duke transportuat katër emigrantë të paligjshëm.

Polica thotë se ka shpallur në kërkim edhe një perona tjetër, i cili dyshohet si bashkëpunëtor i 38-vjeçarit. Sakaq, në cilësinë e provës, materiale janë sekuestruar një shumë parash dhe një aparat celular.

Njoftimi i policisë: 

Transportonte kundrejt fitimit, 4 emigrantë, për të kaluar kufirin, në kundërshtim me ligjin, vihet në pranga 38-vjeçari. Sekuestrohen një shumë parash (lekë dhe euro) dhe një aparat celular. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Himarë, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë, kundrejt fitimit, emigrantëve nga vendet e treta, me qëllim kalimin e paligjshëm të kufirit, kanë konstatuar një rast tjetër të kësaj veprimtarie.

Si rezultat, u arrestua në flagrancë shtetasi A. H., 38 vjeç, banues në Lushnjë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.

Shtetasi A. H. është konstatuar nga shërbimet e Policisë, duke transportuar me automjetin e tij, 4 emigrantë, me qëllim kalimin e paligjshëm të kufirit. Në tentativë për t’u larguar me qëllim shmangien e kontrollit nga shërbimet e Policisë, është përplasur me një automjet tjetër, duke shkaktuar dëme materiale.

Gjatë kontrollit fizik ndaj shtetasit A. H. dhe kontrollit në automjetin e tij, u gjetën dhe u sekuestruan një shumë parash (lekë dhe euro) të dyshuara të përfituara nga kjo veprimtari e jashtëligjshme dhe një aparat celular.

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim dhe një shtetas, i dyshuar si bashkëpuntor për këtë veprimtari kriminale, të dhënat e të cilit, për arsye hetimi nuk bëhen publike. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme.