BOTA, 9 Mars 2023, 08:39

Rusia breshëri raketash ndaj Ukrainës, centrali bërthamor i Zaporizhzhia humb furnizimin me energji elektrike

Rusia breshëri raketash ndaj Ukrainës, centrali bërthamor i

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia ka humbur furnizimin me energji elektrike, pasi forcat ruse nisën një breshëri raketash në 7 rajone të Ukrainës.

Sipas raportimeve të fundit, si pasojë e këtyre sulmeve deri më tani kanë humbur jetën 5 persona  dhe janë plagosur disa të tjerë.

Sipas zyrtarëve ukrainas, shënjestra e raketave ruse nuk ishin vetëm pikat strategjike, por edhe ndërtesat e banimit.