BOTA, 2 Tetor 2022, 16:48

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur!” Ish-këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë: Po e lexojmë gabim situatën, Putini ka…

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur!” Ish-këshilltarja e

Perëndimi tashmë është përfshirë në Luftën e Tretë Botërore me Rusinë, por nuk e ka vënë re atë, tha për New Yorker ish-këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë për Rusinë, Fiona Hill.

Hill, një nga ekspertët më të shquar në botë për Rusinë e Vladimir Putinit, diskutoi përshkallëzimin e tensioneve midis Rusisë dhe aleatëve perëndimorë të Ukrainës. Javën e kaluar, Putin kërcënoi Perëndimin me kërcënime të fshehta për armët bërthamore, ndërsa Kremlini organizoi referendume, të denoncuara gjerësisht si falsifikime, në rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës që kërkon t’i aneksojë.

“Ne kemi qenë në këtë për një kohë të gjatë dhe nuk kemi arritur ta njohim atë,” tha Hill.

Hill aludoi për faktin se SHBA e ka mbështetur Ukrainën me ndihmë ushtarake që nga revolucioni i Maidanit të vitit 2014. Kjo çoi në kapjen e pjesëve të Ukrainës lindore nga Rusia, aneksimin e Krimesë dhe një konflikt të zgjatur. Rusia dhe SHBA janë përballur gjithashtu në anët kundërshtare të luftës civile siriane. Kremlini ka nisur fushata të fshehta për të përmbysur zgjedhjet perëndimore dhe për të përkeqësuar tensionet e brendshme.

Paralajmërimi i Putinit u lëshua pas humbjeve të mëdha në fushën e betejës dhe pengesave ushtarake për Rusinë, me Ukrainën që së fundi mori kontrollin e 2,320 milje katrorë territor nga Rusia. Humbja e ka shtyrë Putinin të regjistrojë mijëra civilë dhe rezervistë në ushtrinë ruse dhe të konsolidojë kontrollin e saj të territorit në rajonin e Donbasit nëpërmjet referendumeve.

Hill trajtoi potencialin që konflikti mund të dalë jashtë kontrollit për shkak të dështimit të palëve kundërshtare për të lexuar qëllimet e njëra-tjetrës.

“Problemi është, natyrisht, që ne e lexojmë gabimisht atë, por gjithashtu ai na keqlexon ne,” vuri në dukje Hill.

Hill shërbeu si këshilltare e administratës Trump dhe ka qenë ashpër kritike ndaj politikave të ish-presidentit ndaj Rusisë dhe Ukrainës , për të cilat ajo pretendoi se e inkurajuan Putinin.