BOTA, 19 Mars 2023, 15:06

Tërmeti 6.7 ballë në Ekuador, 15 të vdekur, më shumë se 400 të plagosur

Tërmeti 6.7 ballë në Ekuador, 15 të vdekur, më

Të paktën 15 persona kanë vdekur dhe më shumë se 400 janë plagosur pas një tërmeti me magnitudë 6.7 ballë që goditi bregun jugor të Ekuadorit.

Ndërtesat u dëmtuan në disa qytete kur tërmeti goditi rreth mesditës me orën lokale (17:00 GMT).

Provinca jugore El Oro ishte më e prekura dhe 12 njerëz vdiqën atje, thanë autoritetet.

Peruja veriore ndjeu tërmetin dhe një vajzë 14-vjeçare vdiq në Tumbes, një provincë kufitare, kur shtëpia e saj u shemb.

Në Ekuador, Machala dhe Cuenca ishin ndër qytetet që pësuan dëmtime në ndërtesa dhe automjete, pasi shërbimet e urgjencës nxituan për të ndihmuar njerëzit.

Epiqendra ishte afër Balaos, rreth 80 km (50 milje) nga qyteti i dytë më i madh i Ekuadorit, Guayaquil, ku jetojnë rreth tre milionë njerëz.

“Ne ikëm nga shtëpia”, i tha BBC-së banori i Machala, Exon Tobar. “Toka, kishte një shpërthim shumë të fuqishëm, e bëri atë të dridhej dhe bëri që kabllot elektrike, dritaret dhe gjithçka të lëviznin. Njerëzit ishin në rrugë duke u lutur sepse nuk ndaloi.”

Presidenti Guillermo Lasso u kërkoi ekuadorianëve të qëndrojnë të qetë ndërsa zyrtarët vlerësojnë dëmet.

Ai gjithashtu vizitoi një spital në qytetin e Machala për t’u takuar me disa nga të plagosurit.

Qeveria tha se më shumë se 250 persona të plagosur u trajtuan në qytetin Pasaje, në El Oro, dhe pothuajse të gjithë u liruan përfundimisht.

Disa rrugë janë bllokuar nga rrëshqitjet e dheut, ndërsa disa shtëpi, ndërtesa arsimore dhe qendra shëndetësore janë dëmtuar, thanë autoritetet.

Një person u raportua i vrarë në qytetin e Cuenca, në provincën Azuay, pasi një mur u shemb mbi makinën e tyre, ndërsa tre persona vdiqën kur një kullë e kamerave të sigurisë u rrëzua në ishullin Jambelí, në provincën El Oro.

Ka pasur raportime për tërmetin që është ndjerë edhe në disa qytete të tjera, duke përfshirë Manabi, Manta dhe kryeqytetin Quito.

Ky është tërmeti më i fortë që ka goditur Ekuadorin që nga viti 2016, kur rreth 700 njerëz vdiqën dhe mijëra u plagosën.