BOTA, 21 Mars 2023, 13:19

Filmimet brenda ndërtesave të shembura, çfarë panë njerëzit poshtë gërmadhave pas tërmetit shkatërrues në Turqi (VIDEO)

Filmimet brenda ndërtesave të shembura, çfarë panë

Një video e re që ngjall kujtime të dhimbshme është nxjerrë nga “dosja” e momenteve të tërmetit vdekjeprurës në Turqi, kur të paktën 36 mijë ndërtesa u shembën, duke shtypur dhe vrarë më shumë se 54 mijë njerëz, përfshirë rreth 6600 me origjinë nga Siria.

Këtë herë një video rrëqethëse po sheh “dritën” e publicitetit, në të cilën shkrihen pamjet e kamerave të sigurisë nga ambiente të ndryshme të punës së qytetarëve në zonën ku “godi” tërmeti 7.8 Rihter.

Në fillim toka duket se dridhet, më pas mobiliet zhvendosen gradualisht nga vendet e tyre, derisa muret fillojnë të shemben me tullat dhe tullat që bien dhe shtypin qindra punëtorë dhe banorë të shtëpive deri në vdekjen e tyre të menjëhershme nën rrënojat e ndërtesave.

Siç shihet nga pamjet tronditëse, këto ishin – për shumicën dërrmuese të mijëra njerëzve që tani janë të vdekur – momentet e fundit që panë… qindra tonë çimento u grisën nga ndërtesat e banesave dhe infrastruktura dhe po drejtoheshin drejt tyre, duke i shtypur ato.

Shifra e zymtë dhe premtimet për të rindërtuar menjëherë rajonin

Numri i zymtë nga tërmeti kryesor i muajit të kaluar dhe pasgoditjet e fuqishme kanë lënë më shumë se 115,000 njerëz të plagosur në Turqi, ndërsa miliona kanë kërkuar strehim në tenda ose po përpiqen të zhvendosen në qytete të tjera.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është zotuar të rindërtojë shtëpitë brenda një viti, por do të kalojnë shumë muaj para se mijëra njerëz të jenë në gjendje të lënë strehimoret e tyre të përkohshme – dhe radhët e përditshme për ushqim – dhe të vendosen në banesa të përhershme.

Ministri i Brendshëm Suleiman Soylu tha në fillim të kësaj jave se qeveria planifikon të vendosë 115,585 kontejnerë për një numër të barabartë familjesh në 239 vende në të gjithë rajonin e goditur nga tërmeti. Ai tha se deri më tani janë organizuar 23 kantiere dhe janë vendosur 21 mijë kontejnerë, me 85 mijë banorë.

Ministri tha se pas tërmetit janë ngritur 433 536 çadra dhe 354 pika, duke shtuar se brenda 10 ditëve në vijim bizneset do t’u sigurohen vende të reja të përkohshme pune.

Soilou vuri në dukje se 36,257 ndërtesa janë shembur dhe rrënojat janë hequr nga 5,321 ndërtesa, ndërsa 6,000 nga 18,219 ndërtesat që konsiderohen të prishura janë prishur dhe rrënojat janë hequr.

Ai deklaroi se objektet e shembura dhe ato që u gjykuan të shemben menjëherë i përgjigjen vetëm 25% të totalit të punimeve, ndërsa pjesa e mbetur prej 75% ka të bëjë me objektet që kanë pësuar dëmtime të rënda dhe duhet të prishen.