BALLKAN, 18 Nëntor 2022, 19:59

Kurti takohet me kryeparlamentarin estonez, në fokus të bisedimeve ndikimi i Rusisë në Ballkan

Kurti takohet me kryeparlamentarin estonez, në fokus të bisedimeve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë vizitës zyrtare në Estoni, është pritur në takim nga kryetari i Parlamentit Republikës së Estonisë, Juri Ratas.

Sipas një komunikate të qeverisë, në këtë takim bëhet me dije se u vlerësuan marrëdhëniet dypalëshe të shkëlqyeshme, u diskutua për çështje të rëndësishme për sigurinë e përbashkët, si dhe për fushat e bashkëpunimit që forcojnë bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve.

Kurti shprehu mirënjohje për mbështetjen e Estonisë në rrugën e integrimeve euroatlantike të vendit tonë, si dhe për procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët tanë.

“U bisedua për rëndësinë e solidaritetit me shtetin edhe popullin ukrainas, si dhe u theksuan pasojat nga agresioni ushtarak i Federatës Ruse ndaj Ukrainës. Po ashtu, u fol edhe për ndikimin destabilizues të Rusisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe rrezikun që paraqet për sigurinë kolektive të Evropës dhe vlerat e lirisë dhe demokracisë”, thuhet në komunikatë.