BALLKAN, 29 Maj 2023, 15:10

Kurti bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm italian: Ramë dakord që të qetësohet situata në veri

Kurti bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm italian: Ramë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot gjatë ditës ka pasur një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani, me të cilin kanë diskutuar për situatën aktuale në veri të Kosovës.

Kurti në një postim në Twitter ka shkruar se të dy janë pajtuar që të qetësohet situata në veri.

“Pata një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani. Të dy ramë dakord se koha e tanishme kërkon që të zbatohet Marrëveshja Themelore dhe të qetësohet situata në Veri”, ka shkruar Kurti.

Në komunat veriore Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, grupe të qytetarëve serbë janë duke vazhduar protestat kundër kryetarëve të rinj shqiptarë. Situatë më e tensionuar raportohet në Zveçan, ku janë parë edhe protestues të maskuar.