BALLKAN, 13 Maj 2023, 19:07

Ambasadori amerikan në Prishtinë: SHBA, e palëkundur në mbështetje të integrimit euroatlantik të Kosovës

Ambasadori amerikan në Prishtinë: SHBA, e palëkundur në

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier së bashku me shefen e USAID-it, Samantha Power, janë pritur sot në takim nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Në një postimi në rrjetet sociale, Hovenier u shpreh se në takim u diskutua për përkushtimin e palëkundur të SHBA-së për integrimin euroatlantik të Kosovës.

Ndër të tjera, Hovenier i gatantoi Osmanit mbështetjen për dialogun me Serbinë, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

“Sot së bashku me Samantha Power në takim me presidenten Vjosa Osmani. Diskutuam për përkushtimin e palëkundur të Qeverisë së SHBA-së për të mbështetur integrimin euroatlantik të Kosovës dhe mbështetjen tonë për dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, shkroi Hovenier në Twitter.