AKTUALITET, 23 Janar 2023, 20:28

Rama deklaroi se e kishte mik, arrestohet ish-zyrtari i lartë i FBI-së, që akuzohet se mori ryshfet nga një oligark rus

Rama deklaroi se e kishte mik, arrestohet ish-zyrtari i lartë i
Fotomontazh: Charles McGonigal dhe Edi Rama

Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së në Nju Jork është arrestuar për lidhjet e tij me një oligark rus, thanë burimet e zbatimit të ligjit për ABC News të hënën.

Charles McGonigal, i cili ishte agjenti i posaçëm i ngarkuar me kundërzbulimin në zyrën e FBI-së në Nju Jork, është i arrestuar për lidhjet e tij me Oleg Deripaska, një miliarder rus i cili është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara dhe është akuzuar penalisht vitin e kaluar për shkelje të këtyre sanksioneve.

McGonigal doli në pension nga FBI në vitin 2018. Ai u arrestua të shtunën pasdite pasi mbërriti në aeroportin JFK pas udhëtimit në Sri Lanka, thanë burimet.

Ai u akuzua së bashku me një përkthyes gjyqësor, Sergej Shestakov, i cili gjithashtu punonte me Deripaska.

Pas largimit nga FBI, McGonigal më pas punoi për Deripaska përmes një firme ligjore që përfaqësonte manjatin rus të naftës.

Ai fitoi të paktën 25,000 dollarë duke punuar si “hetues” për firmën ligjore për çështjen Deripaska, sipas aktakuzës.

Më pas McGonigal punoi drejtpërdrejt për Deripaska, duke marrë një pagesë fillestare prej 51,000 dollarë dhe më pas pagesa prej 41,790 dollarë çdo muaj për tre muaj nga gushti 2021 deri në nëntor 2021.

Zyra e Prokurorit të SHBA-së në Uashington, DC, hapi një çështje të veçantë të hënën kundër McGonigal me akuzën se ai mori 225,000 dollarë para nga një individ me interesa biznesi në Evropë, të cilin McGonigal e dinte se ishte punonjës i një shërbimi të huaj inteligjence.

“Aktakuza me nëntë pika pretendon se midis gushtit 2017 dhe shtatorit 2018, që çoi në pensionimin e tij nga Zyra e FBI-së në Nju Jork, McGonigal fshehu nga byroja marrëdhënien e tij me këtë ish-oficer të huaj të paidentifikuar të inteligjencës gjatë gjithë kohës që udhëtonte jashtë vendit me personin dhe takonte të huaj. Personi cilësohet si shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjetik kinez”, thuhet ne shkrim.

Personi më vonë “shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj” mbi të cilin McGonigal kishte një rol mbikëqyrës.

Pas lajmit se McGonigal u vu nën hetim në SHBA për lidhje me rusët, në Shqipëri shpërthyen akuzat politike, kryesisht nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili bë shtator 2022 pretendoi se kryeministri Edi Rama është nën hetim ndërkombëtar për këtë çështje.

Vetë kryeministri Edi Rama reagoi duke e pranuar miqësinë me McGonigal, por tha se çështjet e tij me drejtësinë amerikane, i përkasin vetëm atij.

“Cilët rusë të mitë? Shefi i kundërterrorit i FBI-së ka qenë dhe është miku im nuk diskutohet. Nëse ai ka një çështje të tijën me drejtësinë në SHBA-të, është çështje e tij. Lëreni të flasë drejtësia në SHBA. Nuk bëhet drejtësia, nuk nxirren fajtorët dhe nuk bëhen akuzat në këtë farë feje se është e tmerrshme. Çfarë të them më shumë se kaq. Bëhet fjalë për një çështje që është në SHBA, që nuk ka asnjë lidhje me mua, me qeverinë shqiptare që nuk ka asnjë biznes të çfarëdollojshme se me këtë teori i bie që ne nuk duhet të takojmë askënd sepse nesër dikush mund të ketë probleme me drejtësinë në vendin e vet”, tha Rama në atë kohë.

Departamenti i Drejtësisë tha se McGonigal fshehu gjithashtu nga FBI detajet kyçe të një udhëtimi të vitit 2017 që ai bëri në Shqipëri me një ish-anëtar të shërbimit inteligjent të Shqipërisë, i cili i kishte dhënë atij 225,000 dollarë.

Prokurorët amerikanë thanë se ai nuk arriti të identifikonte personin si shoqëruesin e tij të udhëtimit ose të zbulonte se strehimi për të do të ishte falas.

Në Shqipëri, sipas Departamentit të Drejtësisë, ai u takua me kryeministrin Edi Rama dhe e dekurajoi atë që të mos jepte licenca për shpimin e fushës së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Kontaktet shqiptare të McGonigal kishin një interes financiar në ato vendime, thanë prokurorët.