AKTUALITET, 23 Nëntor 2022, 12:44

Primaret/ Saimir Kola shpall kandidaturën për bashkinë Mirditë

Primaret/ Saimir Kola shpall kandidaturën për bashkinë

Saimir Kola ka shpallur ditën e sotme kandidaturën e tij për të marrë pjesë në procesin e primareve nga ku do të dalë dhe emri i opozitës për bashkinë e Mirditës.

Në një deklaratë nga selia blu Kola tha se i njeh problematikat e qytetit dhe do të punojë për t'i zgjidhur ato teksa kërkoi dhe besimin e qytetarëve. Në fund të fjalës së tij ai bëri thirrje për pjesëmarrje masive në protestën e 6 dhjetorit të thirrur nga Partia Demokratike.

 DEKLARATA E PLOTË:

Të nderuar demokratë dhe qytetarë Mirditas, unë jam Saimir Kola dhe garoj në Primaret e Partisë Demokratike. Unë kërkoj votën e gjithsecilit prej jush për t’iu përfaqësuar në zgjedhjet lokale. Për të sjellë një frymë të re në institucionet vendore, ku parësore të jetë meritokracia dhe jo kalkulimi i votave.

Si ju, edhe unë e familja ime, i kemi hequr në kurriz të gjitha padrejtësitë, zvarritjet, nëpërkëmbjet. Edhe pse një nxënës shumë i mirë, për të fituar burse duhet të kisha mik në Lezhë. Edhe unë si ju e kam vuajtur mungesën e infrastrukturës, kushteve në shkollë, në spitale, e probleme të tjera pa fund. Sot pikërisht, për shkak se gjërat kanë funksionuar me llogaritje votash dhe armiq të brendshëm e të jashtëm të partisë, gjysma e familjes time është në emigrim, ju nuk i keni afër fëmijët tuaj, apo sot jeni duke menduar si t’i nisni matanë detit. Kjo është katastrofa që jetojmë çdo dite dhe që është pasojë e njerëzve të zgjedhur për të qeverisur, por që na kanë sjellë në këtë gjendje.

Puna që bej, më ka dhënë mundësinë të shkel çdo cep të Mirditës dhe t’i njoh nga afër të gjitha problematikat tuaja. Unë e di problematiken e secilës njësi në Mirditë dhe jam duke punuar me njerëz të kualifikuar të fushave të ndryshme për të ofruar projektin tim për zgjidhjen e këtyre problemeve. Unë e kam seriozisht synimin për të ndryshuar gjërat dhe nuk kam synim për të pasur një rrogë kryebashkiaku, nuk kam synim për një vend pune në administratë, dhe as që e dua. Unë dua që se bashku të ndryshojmë situatën ku jemi. Besoj se kam gjithë përvojën e duhur të jem një përfaqësues dinjitoz i juaji.

Unë kam zgjedhur të jem në këto primare për të dhënë kontributin tim për ndryshimin e gjërave. Gjërat nuk ndryshojnë vetë. Halli jonë, nuk është vetëm halli jonë, po njësoj janë edhe socialistët, njësoj janë edhe familjarët tanë dhe të tyre. Askush nuk është më mirë se ne, të gjithë jemi për ibret të Zotit. Ky është një mesazh publik për të gjithë ju. Në ditët në vijim do të kemi mundësinë të takohemi nga afër me shumicën prej jush, të bisedojmë sebashku e ndoshta për disa gjëra të gjejmë edhe zgjidhje më të shpejta.

Unë kërkoj votën tuaj në këto primare, që të kem mundësi që sëbashku të bëjmë një kthesë të madhe për mënyrën se si po funksionojnë. Që në Mirditë të mos jenë vetëm 4 apo 5 veta që përfitojnë gjithçka prej 30 e kusur vitesh, por të gjithë ju. Të bëjmë një kthesë të fortë, që në të ardhmen askush të mos mundet me t’i çoje gjërat për dreq siç i kanë çuar deri me sot. Me këtë rast një thirrje që si shqiptarë dhe europianë, të bashkohemi më 6 dhjetor, dy ditë pas primareve demokratike e europeiste në PD, për të ngritur zërin për hatër të Shqipërisë në rrezik.

Procesi i primareve do të mbyllet me datë 4 dhjetor. Partia Demokratike dhe Partia e Lirisë kanë firmosur një marrëveshje parazgjedhore për të hyrë me kandidatët përbashkët në zgjedhje. Sipas marrëveshjes së firmosur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha dhe kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta kandidatë për kryebashkiakë do të jenë të PD ndërsa PL do të marrë vetëm emrat e anëtarëve të këshillave bashkiakë. Nga 200 kandidatët që kanë dorëzuar aplikimin e tyre bie në sy emri i deputetit Luçiano Boçi i propozuar nga baza për bashkinë e Elbasanit. Ndërkohë garë e fortë mes kandidatëve pritet të jetë edhe Tiranë.