AKTUALITET, 4 Gusht 2022, 20:39

"President i turpit, President kukull!"/ Qytetarët i shkojnë Begajt te "porta", pas heshtjes për ngjarjen e Himarës

"President i turpit, President kukull!"/ Qytetarët i shkojnë

Tiranë- Protestuesit kanë marshuar drejt Presidencës, për të protestuar për faktin që Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, nuk ka reaguar për ngjarjen e rëndë të Himarës, ku oficeri i policisë, Arjan Tase masakroi me skaf 7 vjeçaren, Jonada Avdia në breg të detit. 

Protestuesit e kanë quajtur Begajn "një President kukull" dhe "President i turpit", për shkak të heshtjes së tij. 

Presidenti i ri nuk ka reaguar për ngjarjen e rëndë, duke shkaktuar habi dhe revoltë tek qytetarët, se si kreu i shtetit është kthyer në "memec" që në ditët e para të detyrës. 

Pasditen e sotme qytetarët kanë protestuar përpara Ministrisë së Brendshme, duke u spostuar drejt Kryeministrisë dhe më pas Presidencës. 

Ata kërkojnë dorëheqjen e Çuçit dhe Kumbaros, duke i bërë përgjegjës për ngjarjen e rëndë.