AKTUALITET, 23 Shkurt 2024, 18:02

I zhveshur dhe i masakruar me thikë, zbardhet vrasja e Bledar Dedjas në Itali, arrestohet një adoleshent

I zhveshur dhe i masakruar me thikë, zbardhet vrasja e Bledar Dedjas

Është arrestuar vrasësi i dyshuar që vrau me thikë Bledar Dedja pasditen e së shtunës 20 janari. Në pranga ka rënë një 17-vjeçar i mitur, italian, banues në Pieve del Grappa, me prejardhje të paditur familjare. Arrestimi, ka ndodhur orët e fundit në provincën e Trevisos.

Hetuesit, duke pasur parasysh edhe moshën e të dyshuarit, ruajnë konfidencialitetin më të rreptë për çështjen që po shqyrtohet tani nga Prokuroria për të Mitur të Venecias. Trupi i pajetë i Dedjës u gjet nga një mik i tij, i shtrirë në një pellg gjaku të shkaktuar nga plaga me thikë që i ishte shkaktuar në shpinë dhe që i kishte shpuar mushkëritë.

Në trupin e 39-vjeçarit kishte edhe plagë të tjera me thikë, duke përfshirë disa lëndime në mbrojtje. Gjatë autopsisë u morën edhe mostra për të vërtetuar nëse burri kishte kryer marrëdhënie seksuale para se të vritej. Bledari në fakt ishte gjetur pak metra larg makinës së tij, një Mercedes Class B me të cilin kishte arritur në Via dei Carpini, me pantallona dhe të brendshme të ulura. Hetuesit kishin vënë në dukje menjëherë krimin e natyrës seksuale. Shqiptari frekuentonte një klub dhe kishte pasur probleme në familje në të kaluarën pasi gruaja e tij e kishte ndjekur nga një hetues privat që kishte zbuluar “jetën e dyfishtë” të viktimës, i ndërtuar rreth kontakteve të bëra me njerëz që frekuentonin bisedat erotike dhe me të cilët burri kontaktonte përmes një celulari të dytë që kishte në dispozicion.

Ndoshta kanë qenë mesazhet mes Dedjës dhe vrasësit që kanë inkuadruar të riun. Prezencën e 17-vjeçarit në vendngjarje, policia mund ta ketë konfirmuar edhe nëpërmjet hetimeve të kryera nga Parma Ris në makinë (e gjetur e kyçur, ndërsa çelësat nuk u gjetën) dhe mbi të gjitha nga gjurmët e gishtave. Vrasësi mund të ketë lënë disa sende personale, si portofoli nga i cili duket se gjithsesi nuk është marrë asgjë. Prandaj, vrasja kishte ndodhur në kontekstin e takimeve të homoseksualëve. Bledari me sa duket kryente edhe marrëdhënie klandestine femërore, siç konfirmohet nga deklaratat e një 30-vjeçareje, gjithashtu shqiptare, e cila tha se e kishte takuar atë dy vjet më parë në një bisedë në internet dhe se ata filluan të takoheshin.