AKTUALITET, 19 Shtator 2023, 15:32

Gjykata vendosi pro ekstradimit të ish-anëtarit të UÇK-së, avokati i Goxhajt: Vendim politik

Gjykata vendosi pro ekstradimit të ish-anëtarit të

Gjykata Penale e Tiranës u shpreh “pro” kërkesës për ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj, duke i hapur rrugë gjykimit të tij në Hagë.

Goxhaj dhe avokatët e tij kanë pretenduar se arrestimi, qoftë dhe kërkesa për ekstradim, janë të paligjshme. Kjo për shkak sepse nuk mundet që fillimisht të kërkohet ekstradimi në Kosovës dhe më pas të shkojë në Hagë.

Sipas avokatëve publikimi i emrave në “Facebook” nuk është një shkelje ligji. Avokati i tij e ka cilësuar si një vendim politik. Për këtë është shprehur se brenda një afati 10 ditor, do t’i drejtohen Gjykatës së Apelit me Juridiksion të Përgjithshëm në Tiranë, për të rrëzuar vendimin e sotëm.