AKTUALITET, 27 Shkurt 2024, 14:11

Amnistia penale, të burgosurit peticion Ramës dhe Nikollës: Nuk mund të ngelim peng i pazareve të politikës

Amnistia penale, të burgosurit peticion Ramës dhe Nikollës: Nuk

Zvarritja e miratimit të amnistisë penale ka sjellë reagimin e të burgosurve në burgun e Durrësit.

Përmes një peticioni drejtuar kryeministrit Edi Rama dhe kryeparlamentares Lindita Nikolla, 26 të dënuar  janë shprehur se nuk mund të vijojnë të qëndrojnë peng i pazareve të politikës.

Ligji për amnistinë penale ende nuk ka kaluar në parlament, pasi për miratimin e tij duhen 84 vota.

Mazhoranca, duke qenë se nuk i ka e vetme këto vota, i duhet “ndihma” e opozitës, deputetët e të cilës kërkojnë që amnistia të përfshijë edhe personat që janë arrestuar gjatë protestave.