LIFESTYLE, 13 Maj 2022, 09:26

Rita Ora sjell projektin e ri muzikor. Ja cili është kuptimi domethënës dhe sensibilizues për të gjithë

Rita Ora sjell projektin e ri muzikor. Ja cili është kuptimi

Rita Ora ndau me ndjekësit e saj disa imazhe nga studioja muzikore ku ka lajmëruar fansat se ditën e stome do të lancojë projektin e saj më të ri muzikor.

Këngëtarja, 31-vjeçare, punoi për tekstin e këngës me këngëtaren legjendare, fituese të çmimeve,  Diane Warren, si pjesë e një nisme të re feministe për të inkurajuar barazinë midis burrave dhe grave.

Duke pozuar në karrigen e saj, Rita dukej e mrekullueshme në foton e parë pasi kishte veshur një bluzë ku shkruhej: “Gratë mund të bëjnë gjithçka”.

Në një tjetër pozë ajo shkëlqeu teksa pozoi me një Diane të veshura plot stil.

Ndërsa në fund ajo kishte vendosur një video ku shfaqeshin momente ku Rita po kryente regjistrimin e e zërit. Ajo shkroi në mbishkrimin e postimit të saj në Instagram: ‘FINISH LINE. të premten. @dianewarren #Fifty50’.

Kënga Finish Line do të publikohet nga Hollywood Records më 13 maj përmes të gjitha platformave dixhitale. Një klip ekskluziv i videoklipit do të shfaqet premierë të dielën, më 15 maj, gjatë American Idol të ABC.

Producenti dhe prezantuesi, fitues i çmimeve Emmy, Ryan Seacrest së shpejti do të intervistojë Ora dhe Warren drejtpërdrejt.

Finish Line u regjistrua si kolona zanore për 37 Words, një dokumentar me katër pjesë ESPN, nga producentët e filmave dokumentarë Daën Porter dhe Nicole Newnham, si pjesë e iniciativës ‘Fifty/50’ të kompanisë Walt Disney të udhëhequr nga ESPN.

E shpallur vitin e kaluar, nisma Fifty/50 përkujton 50-vjetorin e kalimit të Titullit IX, ligji federal për të drejtat civile që ndalon diskriminimin e bazuar në seks në çdo institucion arsimor që merr fonde federale dhe u jep grave mundësinë për të qentë të barabarta.

Bashkëpunimi i udhëhequr nga gratë është një tundje e qëllimshme e fuqizimit dhe respektit për gratë e Titullit IX që thyen barrierat dhe hapën rrugën për shumë.

“E dija që doja të bëhesha pjesë e nismës Fifty/50 sepse feston 50-vjetorin e ndarjes së Titullit IX”, tha Diane.

“Kjo iniciativë e fuqishme më frymëzoi të kontribuoj në Finish Line si një himn ngritës që na kujton të mos heqim dorë kurrë nga lufta. Mund të kenë kaluar 50 vjet nga miratimi i ligjit, por ne ende po bëjmë presion për të drejtën themelore të njeriut për barazi.

Rita Ora e kuptoi mesazhin për të mos u dorëzuar kurrë brenda kësaj kënge. Ajo e këndoi aq prekshëm me bindjen që i duhej.”

“Më pëlqen të punoj me Diane, ajo është një kantautore kaq e shkëlqyer dhe bashkëpunimi me të është gjithmonë një gëzim”, tha superylli botëror.

“Kur ajo ma solli këtë këngë, u preka shumë nga teksti dhe pasioni që ata thirrën dhe e kuptova menjëherë se duhej të përfshihesha në projekt. Lufta për barazinë e grave është një çështje globale.

Çdo ditë, gratë në mbarë botën po luftojnë për t’u parë, dëgjuar dhe respektuar. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë për të fuqizuar njëra-tjetrën, ndërsa përpiqemi ta bëjmë realitet barazinë për gratë në çdo pjesë të botës.”– përfundoi Rita.

Rita Ora sjell projektin e ri muzikor. Ja cili është kuptimi

Rita Ora sjell projektin e ri muzikor. Ja cili është kuptimi

Rita Ora sjell projektin e ri muzikor. Ja cili është kuptimi

Rita Ora sjell projektin e ri muzikor. Ja cili është kuptimi