BOTA, 5 Gusht 2022, 21:22

Pas dënimit të yllit amerikan të basketbollit në Rusi, Moska dhe Uashingtoni bien dakord: Jemi gati të negociojmë për shkëmbimin e të burgosurve

Pas dënimit të yllit amerikan të basketbollit në Rusi, Moska

SHBA dhe Rusia kanë treguar se janë të gatshme të mbajnë bisedime për një shkëmbim të burgosurish, një ditë pasi ylli i basketbollit Brittney Griner u dënua për kontrabandë droge dhe u dënua me nëntë vjet burg për transportimin e më pak se një gram vaj kanabisi përmes një Aeroporti i Moskës.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov u tha gazetarëve në Kamboxhia se Kremlini është i gatshëm të diskutojë këtë temë, por brenda kornizës së kanalit që është rënë dakord nga presidentët, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

“Ekziston një kanal i specifikuar, për të cilin është rënë dakord mes presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit të SHBA Joe Biden, dhe pavarësisht se çfarë thotë dikush publikisht, ky kanal do të mbetet në fuqi”, tha Lavrov.

Pak më vonë, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha në të njëjtin samit se SHBA do të “ndjekë” bisedimet me Rusinë.

“Ne parashtruam, siç e dini, një propozim thelbësor për të cilin Rusia duhet të angazhohet me ne. Dhe ajo që ministri Lavrov tha këtë mëngjes është se ata janë të përgatitur të angazhohen përmes kanaleve që ne kemi krijuar për ta bërë këtë. Edhe ne do ta ndjekim këtë kanal”, u tha Blinken gazetarëve në një konferencë shtypi.