BALLKAN, 23 Nëntor 2022, 20:59

Von Cramon: Vizat i janë hequr edhe Venezuelës së Maduros, kosovarët presin ende në radhë

Von Cramon: Vizat i janë hequr edhe Venezuelës së Maduros,

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka kërkuar që dialogu dhe liberalizimi i vizave për Kosovën, të mbeten çështje të ndara nga njëra-tjetra.

Në një deklaratë të publikuar sot, ajo ka thënë se përveç Bjellorusisë, Kosova është i vetmi vend në Evropë, qytetarët e së cilës nuk mund të udhëtojnë lirshëm në BE.

“Liberalizimi i vizave për Kosovën dhe dialogu i udhëhequr nga BE-ja duhet të mbeten çështje të veçanta. Kosova është i vetmi vend evropian (përveç Bjellorusisë) qytetarët e së cilës nuk mund të udhëtojnë lirisht në BE. Pavarësisht se ka listën më të gjatë që kërkohet nga çdo vend evropian për të marrë statusin pa viza, kushtet janë plotësuar më shumë se 6 vjet më parë dhe janë konfirmuar vazhdimisht nga Komisioni Evropian. Megjithatë, qytetarët e Kosovës ende qëndrojnë në radhë për viza edhe pse regjimi pa viza i është dhënë Nikaraguas apo Venezuelës së Maduros”, thuhet në deklaratën e Von Cramon.

Ajo ka thënë se liberalizimi i vizave është shumë i vonuar dhe duhet të dorëzohet pa kushte;

Von Cramon ka thënë se, tërheqja nga axhenda e Këshillit të Ministrave, është e papranueshme.

“Kosova është me të vërtetë një vend ku shumica dërrmuese e qytetarëve të saj dëshirojnë të jenë pjesë e BE-së dhe ne duhet të realizojmë atë që kemi premtuar kohë më parë në mënyrë që të rikthejmë një pjesë të besueshmërisë së BE-së dhe të dëshmojmë se fjalët dhe deklaratat tona nuk janë thjesht boshe. Premtimet Ne besojmë fuqimisht se vendi i Kosovës është në BE dhe shpresojmë se hapi i parë në atë drejtim do të jetë konfirmimi i menjëhershëm i pakushtëzuar i liberalizimit të vizave. Zgjidhja paqësore e krizës aktuale në veri të Kosovës do ta mbështesë më tej këtë rrugë”, ka thënë Von Cramon.