BALLKAN, 1 Mars 2023, 13:44

Aksidenti tragjik hekurudhor, flamuri grek ulet në gjysmë shtizë

Aksidenti tragjik hekurudhor, flamuri grek ulet në gjysmë shtizë
Flamuri grek në gjysmë shtizë

Greqia ka ulur flamurin zyrtar në gjysmë shtizë pas aksidentit hekurudhor që ndodhi mbrëmjen e kaluar.

Të gjitha institucionet në Greqi, në shenjë zie dhe respekti për viktimat e kanë ulur flamurin në gjysmë shtizë, duke përmendur këtu Akropolin, Parlamentin dhe Pallatin Maximos.

Nga aksidenti hekurudhor që ndodhi jashtë qytetit të Larisës në Greqi të martën mbrëma një numër i lartë personash kanë mbetur viktima, ku sipas mediave greke janë regjistruar deri tani 40 viktima dhe 80 të plagosur. Aksidenti tragjik u shkaktua kur një tren pasagjerësh u përplas me një tren mallrash jashtë Larisës dhe më pas doli nga shinat.

Aksidenti ka ndodhur pak pas orës 23:00, në Evangelismos, pranë Tempit. Treni kryente linjën Selanik-Larisa dhe ishte nisur në orën 19:22.