AKTUALITET, 21 Janar 2023, 10:48

Reshje dëbore dhe rrëshqitje dheu në disa zona, ARRSH bën thirrje drejtuesve të mjeteve, ja zonat më problematike

Reshje dëbore dhe rrëshqitje dheu në disa zona, ARRSH bën

Moti i keq me reshje shiu dhe dëbore kanë përfshirë të gjithë territorin e vendit gjatë orëve të fundit.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka informuar se në akset Qafë Plloçë-Kapshticë, Korçë-Ersekë, Libonik-Maliq, Zëmblak-Dogana Goricë, Qafë Mali-Fierzë , Pukë Fushë Arrëz-Kukës është duke u punuar me spastrimin e rrugëve.

Po ashtu ARRSH bën thirrje për të treguar kujdes gjatë drejtimit të mjeteve në kohë me shi, uljen e shpejtësisë he respektimin e sinjalistikës rrugore.

Njoftimi i ARRSH:

Reshjet e dëborës kanë vazhduar gjatë natës në zonat malore të vendit

Kanë filluar reshjet e dëborës edhe në Qafë Plloçë-Kapshticë, Korçë-Ersekë, Libonik-Maliq, Zëmblak-Dogana Goricë, Qafë Mali-Fierzë , Pukë Fushë Arrëz-Kukës ku është punar me mjete borëpastruese dhe qarkullimi kryhet pa probleme

Në aksin Bogë-Theth në zonën e tuneleve vazhdon rënia e orteqeve duke sjellë vështirësi në qarkullim dhe pastrimin e rrugës

Kontraktorët me mjete e punëtorë kanë qenë në terren  gjatë gjithë natës në të gjitha akset me prezencë dëbore për të mbajtur qarkullimin në normalitet

Tregoni kujdes të shtuar gjatë drejtimit të mjetit në kohë me reshje, pajisuni me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtoni për në zonat malore, ulni shpejtësinë, respektoni sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore.