AKTUALITET, 13 Maj 2022, 21:46

Masakroi me çekiç shqiptarin/ Dënohet me 18 vite burg 41-vjeçari në Holandë

Masakroi me çekiç shqiptarin/ Dënohet me 18 vite burg

I dyshuari për vrasjen bashkatdhetarit të tij, një 41-vjeçar shqiptar është dënuar me 18 vjet burg ditën e sotme nga gjykata e Apelit në Arnhem të Holandës. Shqiptari 41-vjeçar, emri i të cilit nuk është bërë me dije, ndodhet në burg prej 4 vitesh pasi dyshohet se masakroi me çekiç shqiptarin Demë Lulajt në Winterswijk për gjakmarrje.

Demë Lulaj u godit disa herë me çekiç në pjesën e pasme të kokës të dielën, 29 tetor 2017, në mes të ditës në një trotuar në Verlengde Morsestraat në Winterswijk. Ai vdiq një ditë më vonë në spitalin në Nijmegen. Do të ishte gjakmarrje, sepse vëllai i vogël i babait të Lulajt e kishte rrahur të dënuarin në një fshat të Kosovës. Të dyja familjet ishin fqinje atje.

Gjatë seancës, gruaja e Lulajt ka deklaruar se jeta e saj ishte kthyer në ferr, si në aspektin psikologjik ashtu edhe atë financiar. E bija iu drejtua personalisht autorit të krimit me një zë kërcitës: “Shpresoj që shpirti yt të digjet në pusin më të thellë të ferrit!” Nga ana e tij, autori i është përgjigjur në gjuhën shqipe, ndërsa vajza e Lulajt i ka hedhur gotën me ujë dhe një kuti me shami. Më pas seanca u shty. Kur kryetari i gjykatës e pyeti të akuzuarin se çfarë kishte thënë, ai ngriti supet: Nuk më kujtohet!

Ajo heshtje ishte – përsëri – tema e përbashkët gjatë seancës. Ai u përgjigj vetëm kur doli gjakmarrja si temë, duke shtuar edhe se ishte keqtrajtuar në burg. Ai ka pohuar se janë tentuar ta helmojnë me ushqim dhe pije.

Kryetari i Gjykatës e siguroi të akuzuarin se ai ishte dënuar me 18 vjet burg dhe se tani kishte mundësinë të tregojë versionin e tij të ngjarjes. Por shqiptari, i cili, me shtetësi gjermane, i qëndroi përgjigjes që jepte pa ndryshim, nëpërmjet një përkthyesi: S’dua të flas, më vjen keq për familjen, jam i pafajshëm. Nuk kam asnjë lidhje me vrasjen.

I dyshuari deklaroi se më 29 tetor 2017, ditën e sulmit ndodhej në Itali pasi vëllai i tij ishte aksidentuar. Më pas nga tabulatet u zbulua edhe një bisedë e regjistruar mes vëllezërve të të dyshuarit, ku flitet për gjakmarrje:

-Gjaku u la. Le të shpresojmë që çdo gjë të shkojë mirë dhe ai të dalë nga burgu!

Avokati i të dyshuarit apeloi kundër dënimit me tetëmbëdhjetë vjet burg dhe erdhi të premten me deklaratat e dëshmitarëve që kishin parë të tjerë duke drejtuar veturën ose nuk e kishin njohur të dyshuarin si autor të vrasjes. Rastësisht, avokati filloi me një falje: Dhimbja dhe vuajtja e të afërmve është e qartë. Por unë jam këtu për të bërë punën time dhe klienti im beson se është i pafajshëm. Kjo është e vështirë për të afërmit, por unë duhet të bëj punë.

Marrë nga regio8.nl