AKTUALITET, 10 Qershor 2023, 16:34

Dalin rezultatet për provimin e gjuhës së huaj, kalueshmëria 96%. Ja sa maturantë janë vlerësuar me notën 10

Dalin rezultatet për provimin e gjuhës së huaj, kalueshmëria

Shpallen rezultatet e provimit të parë të Maturës Shtetërore, atij të gjuhës së huaj, Anglishtes. Ky lajm është bërë i ditur nga ministrja e Arsimit, Evis Kushi, përmes një statusi në Facebook.

Ministrja shprehet se për provimin e Gjuhës së Huaj; “kalueshmëria është 96% dhe me notën 10 janë vlerësuar rreth 24% e maturantëve”.

REAGIMI:

Jam optimiste për rezultatet e para të maturantëve tanë në provimin e gjuhës së huaj të Maturës Shtetërore. Gëzohem që një pjesë e mirë e tyre kanë shkëlqyer me rezultate të larta. Kalueshmëria është 96% dhe me notën 10 janë vlerësuar rreth 24% e maturantëve.

Suksese të gjithëve edhe në provimet e radhës dhe ju bëj thirrje të gjithë nxënësve dhe mësuesve që të vijojmë të respektojmë rregulloren me korrektësi maksimale dhe të garantojmë së bashku një proces mature të qetë e me standarde!

REZULTATET