AKTUALITET, 10 Qershor 2023, 15:14

Masakra në Don Bosko, prova që lidh Ervis Martinajn me sulmin, dëshmitari: Sherrniku më tha se targat do t’ia jepte “shefit”

Masakra në Don Bosko, prova që lidh Ervis Martinajn me sulmin,

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me autorët e masakrës së Don Boskos, ku mbeti e vrarë një grua e pafajshme, dhe u plagosën 5 persona të tjerë. Mësohet se në servisin në Gjermani ku Nikollë Sherrniku vodhi targat që u përdoren për mjetin ku ishin autorët e sulmit, punonte djali i hallës së Ervis Martinaj, mbretit të bixhozit të zhdukur pa gjurmë. Mësohet se prova që fundosi Sherrnikun është dëshmia e një prej miqve të tij, raporton News24.

“Disa muaj para se Sherrniku të arrestohej në qytetin e Lezhës, ishte ne Gjermani. Ai më tha në telefon se ndodhej në servis “Gago” në Gladbek ku po interesohej për të blerë makinë. Atje kishte takuar vëllanë tim dhe si Elidon e Dorjan V,. të cilët janë shokët tanë të përbashkët. Sherrniku më tha se nuk kishte getur makinë, por servisi kishte marrë 3 palë targa gjermane dhe i kishte sjellë në Shqipëri”, tregon dëshmitari, mik i Sherrnikut. Ai shpjegon se Sherrniku i kishte thënë se targat do t’ia jepte Ervis Martinajt të cilin e thërriste shefi”, thuhet në dëshmi.

Kur makina e krimit u gjet e djegur në Likmetaj të Durrësit, policia zbuloi se targat i përkisnin një makine Audi në pronësi të Besnik Shlivovës. Ky i fundit e kishte sjellë makinën në Kosovë në muajin prill 2022 dhe e kishte shitur për skrap në Drenas. Ndërsa targat i kishte çuar në servisin e Gazmend Jakupit për t’i çregjistruar.

Oficerët udhëtuan drejt Gjermanisë dhe morën dëshminë e Gazmend Jakupit. Ai iu shpjegoi se e ka bërë çregjistrimin e targave dhe i dërgoi ato në një depo hekurishtesh te një shok i tij. Ai tregoi se targat REHX112 dhe dy targa të tjera i kishte marrë në muajin maj, personi me emrin Nikollë Sherrniku i cili është nga Fushë Kuqja, afër Lezhës në Shqipëri.

Por kosovari Jakupi i shqetësuar se policia gjermane kishte nisur hetime për targat, ka udhëtuar drejt Shqipërisë, për të sqaruar se nuk kishte lidhje me krimin. Ai ka shkuar në Fushë Kuqe ku ka takuar burrin e hallës së Ervis Martinaj, për shkak se djalin e tij e kishte punëtor të servisit. Në takim me ta ai kishte kërkuar informacion për Nikollë Sherrnikun për të cilin kishte mësuar se ishte arrestuar për një ngjarje tjetër. Pas sigurimit të këtyre provave për Sherrnikun u caktua masë sigurie për akuzën e krijimit të kushteve për të kryer vrasje, ndërsa ka dyshime se pas masakrës janë njerëz të lidhur me Ervis Martinaj, ndonëse mbreti i bixhozit është zhdukur pa gjurmë prej muajsh.