LIFESTYLE, 2 Shtator 2023, 16:09

Arrestohet YouTuber-ja e famshme, ja për çfarë akuzohet

Arrestohet YouTuber-ja e famshme, ja për çfarë akuzohet

Një grua në Utah, e cila drejtonte një kanal të njohur në YouTube për këshilla prindërore, po përballet me akuza për abuzim fëmijësh, pasi djali i saj i kequshqyer u arratis nga shtëpia, thanë zyrtarët.

Ruby Franke dhe partneri i saj i biznesit Jodi Nan Hildebrandt u arrestuan në Ivins, Utah këtë javë.

Zyrtarët gjetën gjithashtu vajzën 10-vjeçare të Franke në një gjendje të kequshqyer në shtëpinë e partneres së saj.

Të dyja gratë u akuzuan për gjashtë akuza për abuzim të fëmijëve të premten.

Policia thotë se djali 12-vjeçar i Franke doli nga dritarja dhe vrapoi në shtëpinë e një fqinji për të kërkuar ushqim dhe ujë.

“Pala thirrëse [fqinji] deklaroi se i mituri dukej se ishte i dobësuar dhe i kequshqyer, me plagë të hapura dhe shirit ngjitës rreth ekstremiteteve,” thuhet sipas një deklarate nga Departamenti i Sigurisë Publike Santa-Clara Ivins. “Pas mbërritjes, forcat e rendit panë se plagët dhe kequshqyerja e [djaloshit] ishin të rënda.”

Djali duhej të dërgohej në spital për shkak të plagëve të thella nga lidhja me litar dhe nga kequshqyerja.

Vajza 10-vjeçare e Franke u dërgua gjithashtu në spital.

Zyrtarët më vonë morën një urdhër kontrolli në lidhje me incidentin, dhe në total, katër fëmijë u morën nën kujdesin e familjes dhe shërbimeve të fëmijëve, sipas deklaratës.

Të premten, zyrtarët e kontesë së Uashingtonit në Jutah paditën zyrtarisht znj. Franke dhe znj. Hildebrandt.

Akuzat rrjedhin nga abuzimi i dyshuar i dy fëmijëve në tre mënyra të ndryshme: abuzimi fizik, kequshqyerja dhe dëmtimi i rëndë emocional. Çdo akuzë mbart një dënim me burg deri në 10 vjet dhe një gjobë deri në 10,000 dollarë, thanë zyrtarët e Qarkut Uashington.

Franke, 41 vjeç, u bë e famshme në YouTube në vitin 2015 për kanalin e saj të quajtur “8 Passengers” që diskutonte prindërimin e gjashtë fëmijëve të saj. Kanali fitoi mbi 2 milionë abonentë përpara se të çaktivizohej në fillim të këtij viti.

Vloggerja është përballur me një reagim të ashpër në të kaluarën për masat e saj të rrepta prindërore të përshkruara në kanal, duke përfshirë djalin e saj që pretendoi se flinte në një thes me fasule për disa muaj si ndëshkim dhe Franke përshkruante ndalimin e vakteve si një masë tjetër disiplinore. Incidenti i thesit me fasule bëri që disa shikues të thërrisnin shërbimet lokale të mbrojtjes së fëmijëve, megjithëse Franke pretendoi se incidenti ishte nxjerrë jashtë kontekstit.

Ajo është shfaqur gjithashtu në videot në YouTube të postuara nga Hildebrandt – një këshilltare dhe trajnere e jetës – në faqen e saj, ConneXions Classroom.

Vajza e madhe e Franke, Shari Franke, ndau një postim në Instagram pas arrestimit të nënës së saj, duke thënë se ajo dhe familja e saj “janë shumë të lumtur që drejtësia po vihet në vend”, raportuan mediat amerikane.