BOTA, 19 Shtator 2023, 23:10

Ukrainë, vriten nëntë persona nga sulmet ruse

Ukrainë, vriten nëntë persona nga sulmet ruse

Nëntë persona u vranë në sulmet ruse në të gjithë Ukrainën të martën, duke përfshirë një sulm me dron që vuri flakën magazina industriale dhe shkatërroi furnizimet me ndihma humanitare në qytetin perëndimor të Lviv, thanë zyrtarët.

Gjashtë nga viktimat u vranë nga një bombë e drejtuar që goditi qytetin verilindor të Kupiansk, tha guvernatori rajonal Oleh Synehubov, duke e përshkruar sulmin si një “krim ushtarak kundër popullsisë civile të rajonit të Kharkiv”.

Një person u vra në sulmin me dron në Lviv dhe dy persona, duke përfshirë një polic, u vranë në granatimet e qytetit jugor të Kherson, thanë zyrtarët lokalë.

Sulmet ishin më të fundit nga shumë të kryera nga Rusia që kur dërgoi trupa në Ukrainë gati 19 muaj më parë në një pushtim të dënuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së të martën nga Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.