BOTA, 14 Mars 2023, 21:24

"Rrezik për konfrontim të drejtpërdrejtë”/ SHBA thërret ambasadorin e Rusisë pas rrëzimit të dronit në Detin e Zi

"Rrezik për konfrontim të drejtpërdrejtë”/ SHBA

Departamenti Amerikan i Shtetit do të thërrasë ambasadorin e Rusisë në Uashington këtë pasdite pasi një avion luftarak rus Su-27 rrëzoi një dron ushtarak amerikan mbi Detin e Zi, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

Ambasadori amerikan në Moskë i dha një mesazh të fortë Ministrisë së Jashtme ruse dhe zyrtarët amerikanë kanë informuar aleatët dhe partnerët e tyre për incidentin dhe rrëzimin e dronit amerikan, u tha Price gazetarëve gjatë një konference telefonike.

Një avion luftarak rus Su-27 goditi të martën helikën e një droni vëzhgimi ushtarak amerikan “Reaper”. Si pasojë, forcat amerikane u detyruan ta rrëzojnë mjetin ajror pa pilot në ujërat ndërkombëtare të Detit të Zi.

Ushtria amerikane e cilësoi si “të papërgjegjshëm” incidentin që nxjerr edhe një herë në pah tensionet në rritje SHBA-Rusi lidhur me luftën e Moskës në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, ekspertja e sigurisë dhe mbrojtjes, Deborah Haynes, ka thënë se kjo ngjarje “paralajmëron rrezikun e konfrontimit të drejtpërdrejtë” midis dy kombeve, SHBA-së dhe Rusisë.

Ajo shpjegoi se lufta në Ukrainë ka rritur trafikun ajror dhe të anijeve që operojnë rreth asaj zone dhe sipas tij kjo mund të jetë arsye për rrezikun e përshkallëzimit të paqëllimshëm.

“Shtetet e Bashkuara nuk kanë aktualisht aftësinë për të rikuperuar dronin MQ-9 Reaper dhe do të ketë mungesë të ndjeshme në bord”, thotë Haynes.

“Amerikanët do të kenë bërë gjithçka që munden për t’u siguruar që çdo gjë që është sekrete të mos jetë e aksesueshme: të fshihet, të shkatërrohet”, shtoi ajo.

Ajo shton se në të njëjtën kohë, rusët do të mobilizohen për të tërhequr mbetjet e mjetit miliona dollarësh.

Ndërsa Rusia pretendoi se droni ishte parë pranë Krimesë, SHBA-ja e ka mohuar këtë pretendim.

Me thirrjen e ambasadorit rus në Shtëpinë e Bardhë, Haynes thotë se incidenti “është duke u marrë shumë seriozisht”.