BALLKAN, 18 Maj 2024, 13:11

Kërcënohet me vdekje Aleksandër Vuçiç, arrestohet një person

Kërcënohet me vdekje Aleksandër Vuçiç, arrestohet

Një shtetas serb është arrestuar pasi kishte kërcënuar me vdekje presidentin Aleksandër Vuçiç, tha Ministria e Punëve të Brendshme të vendit.

I dyshuari u identifikua si Dragan Mijatovic nga Sombor, një qytet në kufi me Kroacinë, dhe tha se ai ishte arrestuar nga policia “për shkak të kërcënimit të rrezikimit të sigurisë së Presidentit të Republikës”. Mijatovic do të qëndrojë në burg për 48 orë ndërsa autoritetet do të kryejnë një hetim fillestar.

Mijatovic besohet të ketë bërë kërcënimin e supozuar në X (ish Twitter). Më 15 maj, Vuçiç doli në platformë për të komentuar tentativën për vrasjen e kryeministrit sllovak Robert Fico të njëjtën ditë, duke thënë se ai ishte “i tronditur” dhe e quajti Fico “një mik i madh” për veten dhe Serbinë.

Në përgjigje të komentit të Vuçiçit, Mijatovic shkroi: “Kjo ishte një provë për vrasjen tuaj!” Ai nuk e justifikoi veten dhe as nuk e shpjegoi mospëlqimin e tij ndaj Vuçiçit. Nuk dihet nëse i dyshuari ka bërë edhe kërcënime të tjera ndaj presidentit.

Zyrtarët serbë e dënuan ashpër postimin për Vuçiçin, duke e quajtur atë “të turpshëm”, ndërsa e lavdëruan atë për luftën për një Serbi të fortë dhe të lirë. Ministrja e Drejtësisë Maja Popovic tha se ishte “e papranueshme” që disa individë e shihnin tentativën për vrasjen e kryeministrit sllovak si një mundësi për të kërcënuar presidentin e Serbisë.

Fico u qëllua dhe u plagos të mërkurën pasi mori pjesë në një mbledhje të qeverisë në qytetin Handlova. Ai ishte në operacion për pesë orë, dhe mbetet në terapi intensive.

Sulmuesi i dyshuar i Ficos u ndalua menjëherë. Ai është identifikuar nga mediat si 71-vjeçari Juraj Cintula, një ish-rojtar sigurie në një qendër tregtare dhe një poet. Megjithatë, autoritetet sllovake ende nuk e kanë konfirmuar identitetin e tij. Në një konferencë për shtyp të enjten, ministri i Brendshëm sllovak Matus Sutaj Estok tha se autori i dyshuar i tha policisë se ai qëlloi Fico sepse ai “nuk ishte dakord” me politikat e tij, duke përfshirë pezullimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën. Estok tha se autori veproi i vetëm dhe se ai kishte marrë pjesë në protesta antiqeveritare, por nuk ishte i lidhur me ndonjë grup radikal. Ministri shtoi se autoritetet po kërkojnë gjithashtu 32 persona që vlerësuan sulmin në internet.

Mediat lokale raportojnë se autoritetet sllovake e kanë akuzuar tashmë sulmuesin për tentativë vrasjeje të kryeministrit. Ai përballet me një dënim të përjetshëm.

Si Fico ashtu edhe Vuçiç njihen për qëndrimin e tyre jopopullor ndaj konfliktit të Ukrainës. Pavarësisht dënimit të gjerë perëndimor dhe sanksioneve ndaj Rusisë, të dyja kanë bërë një përpjekje për të ruajtur marrëdhëniet me Moskën. Fico ndaloi të gjithë ndihmën ushtarake sllovake për Ukrainën me marrjen e detyrës vitin e kaluar, duke argumentuar se “njerëzit në Sllovaki kanë probleme më të mëdha”, dhe ai ka kritikuar vazhdimisht masat e Brukselit kundër Rusisë. Vuçiç gjithashtu ka refuzuar të sanksionojë Moskën pavarësisht presionit nga fuqitë perëndimore.