BALLKAN, 20 Nëntor 2022, 22:59

Dialogu/ Kurti-Vuçiç nesër në Bruksel, Borrell: Takim urgjent! Të shkojmë drejt normalizimit të marrëdhënieve

Dialogu/ Kurti-Vuçiç nesër në Bruksel, Borrell: Takim

Përfaqësuesi i BE për Politikën e Jashtme dhe Siguri Josep Borrell, ka deklaruar se qëllimi i takimit urgjent që do të vijë ditën e nesërme në Bruksel me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç, është gjetja e një zgjidhjeje dhe normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve.

Bashkimi Europian ka konfirmuar ditën e sotme takimin mes dy liderëve, Borrel dhe përfaqësuesit të unionit për dialogut, Miroslav Lajçak.

“Unë do të thërras nesër një takim urgjent të Dialogut Beograd-Prishtinë me Kryeministrin e Kosovës  Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Ne kemi nevojë për de-përshkallëzimin e situatës, le të mos i largohemi më një menaxhimi të përhershëm të krizës. Në vend të kësaj të fillojmë të avancojmë drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve”, shkroi Borrell në një postim në Twitter.