BALLKAN, 29 Gusht 2023, 19:54

A dini se cila është mosmarrëveshja kryesore mes Malit të Zi dhe Kroacisë?

A dini se cila është mosmarrëveshja kryesore mes Malit të Zi

Kroacia po kërkon që Mali i Zi të kthejë anijen stërvitore Jadran sepse është simbolikisht e rëndësishme për kroatët, tha të hënën kryeministri Andrej Plenkoviç, por kolegu i tij malazez Dritan Abazoviç pohon se “në shpërbërjen e Jugosllavisë, mendoj se diçka shkoi edhe në Mal të Zi”.

Anija me vela e bardhë 60 metra e gjatë është ndërtuar në vitin 1933 dhe ka qenë e regjistruar në listat e flotës së porteve kroate deri në vitin 1991, shkruan Hina.

Ajo lundroi drejt Malit të Zi për riparim në vitin 1991, më pas u regjistrua në portin vendas të Splitit, por malazezët nuk e kanë kthyer atë deri më sot, gjë që mbetet një mosmarrëveshje dypalëshe midis Zagrebit dhe Podgoricës.

Në fund të korrikut dhe fillim të gushtit, Mali i Zi festoi 90-vjetorin e anijes, prandaj diplomacia kroate i dërgoi një notë proteste Podgoricës për “përvetësimin e pronave”.

Të hënën, varka me vela ishte gjithashtu temë në fillim të Forumit Strategjik të Bled.

Anija shkollore, simbolike për kroatët

“Shteti i Malit të Zi do të vazhdojë të kujdeset për pronën e tij, mendoj se kjo është e drejtë,” tha kryeministri malazes Dritan Abazoviç para fillimit të takimit, duke theksuar se ai nuk është një nga ata politikanë që përdor “mosmarrëveshjet në rajon për të fituar pikë politike.”

“Përkundrazi, unë jam për pajtimin e plotë, që njerëzit të gjejnë një gjuhë të përbashkët edhe për tema shumë më të ndërlikuara”.

Abazoviç falënderoi me sarkazëm për “kujdesin” për “pronën e Malit të Zi”, duke shtuar se “në shpërbërjen e Jugosllavisë, mendoj se diçka i ka shkuar edhe Malit të Zi”.

Në deklaratën e tij pas Abazoviçit, i pyetur nga një gazetar malazez, Plenkoviç theksoi se kjo temë duhet të jetë temë e bisedimeve dypalëshe dhe se duhet gjetur një zgjidhje që merr parasysh “faktin që anija shkollore Jadran është simbolike për shumë detarë kroatë, ata që u mësuan nga ajo dhe punuan për të”.

Këtë temë kryeministri të hënën do ta diskutojë me presidentin e ri malazez, Jakov Milatoviç, i cili së shpejti do të vizitojë Kroacinë.