AKTUALITET, 19 Prill 2024, 14:03

Protesta me molotov/ Reagon Ambasada e SHBA: Aktorët politikë të përgjegjshëm duhet të refuzojnë çdo formë dhune

Protesta me molotov/ Reagon Ambasada e SHBA: Aktorët politikë të

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri ka reaguar pas protestës së opozitës, para Bashkisë së Tiranës.

Ne reagim, Ambasada dënon dhunën dhe shprehet se nuk ka vend për akte të tilla. Ndër të tjera, u bën thirrje aktorëve politike të refuzojnë çdo formë dhune.

Reagimi i Ambasadës së SHBA:

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon aktet e dhunës gjatë protestës së sotme pranë Bashkisë së Tiranës. E drejta për t’u mbledhur në mënyrë paqësore, për të protestuar dhe për të kërkuar veprim kundër korrupsionit janë të gjitha jetike në çdo demokraci, por nuk ka vend për dhunën e ndërmarrë nga organizatorët.

Aktorët politikë të përgjegjshëm duhet të refuzojnë çdo formë dhune. Përshëndesim zyrtarët e forcave të rendit për profesionalizmin e tyre gjatë protestës së sotme.